Gündem

Vekaletle Kurban ve 10 Soru 10 Cevap

Müslümanlar, Allah'ın rızasını kazanmak için ibadet amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanları usulüne uygun olarak kesiyor.

Vekaletle Kurban ve 10 Soru 10 Cevap

10 Soruda Vekaletle Kurban Kesimi Hakkında Değerlendirmeler

Kurban Bayraminda Vekalet Scaled

Müslümanlar, Allah’ın rızasını kazanmak için ibadet amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanları usulüne uygun olarak kesiyor.

Kurbanlik Hayvan Scaled

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan aldığı bilgilerle, vekaletle kurban organizasyonlarında dikkat edilmesi gereken hususları 10 soruda derledi.

10 Soru Scaled

  1. Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter? Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vaktinden sonra başlar. Kurbanlıklar, mutlaka kurban kesim günleri içerisinde kesilmelidir. Hanefi mezhebine göre bayramın 3. günü akşamına kadar, Şafii mezhebine göre ise bayramın 4. günü gün batana kadar kurban kesilebilir.
  2. Vekaletle kurban kesimi nasıl yapılır? Vekaletle kurban kestirmek isteyen kişinin, kesene vekalet vermesi gerekir. Eğer kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda bir kurum aracı kılınıyorsa, kurbanın satın alınması, kesilmesi ve dağıtılması gibi hususlarda kapsamlı bir vekalet verilmelidir. Aracı kişi ve kuruluşlar, vekalet şartlarının dışına çıkmamalı ve sahiplerinin bilgisi dışında iş ve işlemlerde bulunmamalıdır.
  3. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardaki kurban hisseleri nasıl olmalı? Küçükbaş bir hayvana birden fazla kişinin ortak olması ya da büyükbaş bir kurbanlığa 7’den fazla kişinin hissedar olması caiz değildir. Aynı hisseye birden fazla kişinin ortak olması halinde kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bir hissenin birden fazla kişiye satılması yanlıştır.
  4. Vekaletle kurban kesimi kimin adına olmalı? Hayvan, kurban niyetiyle ve vekalet veren kişi adına kesilmelidir. Kurban hisselerine ortak olanların tamamının niyeti ibadet olmalıdır.
  5. Hayvan kesim ücretleri veya organizasyon giderleri kurbanlıklardan karşılanabilir mi? Hayvan kesim ücretleri veya organizasyon giderleri, kesilen kurbanlık hayvanların etleri, derileri veya sakatatından karşılanmamalı, bunlar ayrıca ödenmelidir.
  6. Hissedarlar belirlenmeden topluca kurban kesilebilir mi? Hissedarlar belirlenmeden hayvanların topluca kesilmesi caiz değildir. Her bir hissedar, kurban edilecek bir büyükbaş hayvanın en az 7’de bir hissesine kaydedilerek belirlenmeli ve hayvan, belirlenen hissedarlar adına vekaleten kesilmelidir. Kesimden sonra yeni hissedarlar eklenemez.
  7. Kesim öncesi kurban etlerinin satışının planlanması yapılabilir mi? Kurban ibadetinin hikmetlerinden biri, toplumun bütün kesimlerinin bayrama iştirak etmesinin sağlanmasıdır. Kurban etlerinin ihtiyaç sahipleri, aile, dostlar ve komşular ile paylaşılması istenir. Kurban etlerinin satılıp başka amaçlar doğrultusunda kullanılması bu hikmetlere aykırıdır. Kurban vekaleti alan kuruluşlar, kapasitelerini dikkate alarak kesip dağıtabilecekleri sayıda kurban vekaleti almalı ve etleri öncelikle muhtaçlara dağıtmalıdır.
  8. Kurban eti satılabilir mi? Ticari kuruluşlar, kurban organizasyonu kapsamında et satımını çağrıştıran uygulamalardan uzak durmalıdır. Kurban kesimine aracılık eden ticari kuruluşlar, belli kiloda et miktarının kurban sahiplerine verilmesini taahhüt etmemelidir. Tahmini bir kilo aralığı belirleyerek, bu kilo aralığında bir hayvanı kişi adına vekaleten kesebilirler. Çıkan et, hisse sahibine teslim edilmelidir.
  9. Kurban etinin tamamı hissedarlara mı verilmeli? Kuruluşlar, vekaletlerini aldıkları kişiler adına kestikleri kurban etlerinin tamamını ya hissedarlara ya da vekalet şartlarına uygun olarak onların izin verdiği yerlere ulaştırmalıdır. Hissedarlar, kurban hissesinin tamamına sahip olmalıdır.
  10. Hissedarlara başka hisselerden kurban eti verilebilir mi? Kurban etlerinin sahiplerine verilmesi üzerine anlaşma yapıldıysa, etlerin karıştırılmaması ve her hissedara kendi kurbanının etinin verilmesi gerekir. Bu hisseler, vekalet verenlerin mülkiyetinde olduğundan, yapılacak her türlü tasarruf onların iznine bağlıdır AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu