Balıkesir Merhaba Gazetesi

Veremle savaş devam ediyor

Veremle savaş devam ediyor
07 Ocak 2015 - 0:01

Genel

Veremle Savaş Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla Balıkesir Tabip Odası’nda bir açıklama yapıldı. Açıklamada hastalığın ülkemizdeki boyutuna dikkat çekildi.

1947 yılından bu yana her yıl Ocak ayının ilk pazar gününden başlayan etkinliklerle verem ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi hedefleniyor. Verem Savaş Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla dün  Tabip Odası’nda bir açıklama yapıldı. Tapip Odasında konuyla ilgili bir açıklama yapan Balıkesir Sevgi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Banu Özdemir Genç, verem hastalığının Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk 20 hastalık içinde yer aldığını belirtti.

Verem aşısının (BCG), özellikle çocuklarda kanla yayılan ve ağır seyreden verem hastalığını önlemede çok etkili olduğunu belirten Dr. Genç, Ülkemizde BCG aşısının doğumdan sonra 2’nci ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaş dispanserlerinde ücretsiz olarak yapıldığını hatırlattı.

Hastalık ile ilgili bilgiler veren Dr. Genç, Verem hastalığının, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk 20 hastalık içinde yer aldığını, tüm dünya nüfusunun yaklaşık üçte verem mikrobu ile enfekte olduğun,  enfekte kişilerin yüzde 5-10’unun yaşamlarının bir döneminde hasta olduğunu belirtti.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Banu Özdemir Genç, “Verem mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve gırtlak veremi olan hastalardır. Dünya’da sanayileşmiş ülkelerde tüberküloz İnsidansı yüz binde 20 ve altında iken, Asya ülkelerinde Yüz binde 100’den, Afrika’da Sahra güneyi ülkelerde ise yüz binde 300’den fazladır. Türkiye genelinde 2013 yılı verem hastalığı insidansı yüz binde 20’dir” açıklamasında bulundu.

Bu yıl 68.Verem Eğitim ve propaganda haftası kapsamında 6-12 Ocak 2015 tarihleri arasında toplumun bu hastalık hakkında belgilendirme çalışmaları yapılacağı bildirildi.

HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.