EkonomiGündemİlçe Haberleri

Vergi Daireleri Artık Defterdarlık Oluyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının kararıyla vergi daireleri artık defterdarlık oluyor

Vergi Daireleri Artık Defterdarlık Oluyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının kararıyla vergi daireleri artık defterdarlık oluyor

Hazine ve Maliye Bakanlığının taşra teşkilatındaki önemli bir değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile resmen duyuruldu. Bu düzenlemeyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı taşra teşkilatı defterdarlıkları ile Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) taşra teşkilatı vergi dairesi başkanlıkları tek çatı altında birleştirildi.

Vergi Daireleri Artık Defterdarlık Oluyor Karar Resmi Gazetede
Vergi Daireleri Artık Defterdarlık Oluyor Karar Resmi Gazetede

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, kamu tasarruf düzenlemeleri kapsamında açıkladığı bu adım, taşra teşkilatında sunulan hizmetlerin GİB’e bağlı olarak kurulan defterdarlıklar bünyesinde yerine getirilmesiyle hayata geçti. Defterdarlıkların görev ve fonksiyonlarında azalma yaşanırken, taşrada sunulan hizmetlerin ağırlıklı olarak vergi hizmetlerinden oluşması dikkate alındı ve yeni defterdarlıklar GİB’e bağlı olarak yeniden yapılandırıldı.

29 İlde Vergi Daireleri Defterdarlığa Dönüştürüldü

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 29 ilde bulunan vergi dairesi başkanlıkları defterdarlığa dönüştürüldü ve bulundukları ilin ismini aldı. Bu değişiklikle vergi dairesi başkanları, defterdar unvanına sahip oldu. Ayrıca, vergi dairesi başkanlığı bulunmayan 52 ilde yeni defterdarlık kuruldu ve GİB ülke genelinde tek tip örgüt yapısına kavuştu.

Vergi Daireleri Ile Ilgili Yeni Karar Çıktı
Vergi Daireleri Ile Ilgili Yeni Karar Verildi

Bakanlık taşra teşkilatında bulunan Muhasebat ve Muhakemat birimlerinin görevleri aynen korunarak, doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığına tabi defterdara bağlı çalışmaları sağlandı. Yeni defterdarlıklar, vergi dairesi başkanlıklarının görev ve yetkilerine sahip olacak.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı Kaldırıldı

İstanbul’da bulunan ve vergi dairesi fonksiyonlarına sahip Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı kaldırıldı. Bu başkanlığa bağlı mükellefler, GİB tarafından belirlenecek vergi dairesine aktarılacak veya yeni bir vergi dairesi kurulacak.

Vergi Dairelerindeki Değişime Ilişkin Kararlar Resmi Gazetede Yayımlandı
Vergi Dairelerindeki Değişime Ilişkin Kararlar Resmi Gazetede Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Bakanlığın görev tanımlarında düzenlemeler yapıldı. Tasarruf Tedbirleri konulu 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde yer alan hususlara ilişkin olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına izleme ve raporlama görevleri verildi. Ayrıca, kamu harcamalarının gözden geçirilmesi, harcamalarda etkinlik ve verimlilik artışı ile tasarruf sağlanmasına yönelik öneriler geliştirilmesi ve uygulamanın takibi konularında Bakanlık yetkilendirildi.

Yeni düzenlemeler kapsamında bazı kadro ve pozisyonlar iptal edilirken, bazı yeni kadroların ihdası sağlandı. Kararname, 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Bedelli Askerlik Zammı Açıklandı: Ne Kadar Oldu?

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu