Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vergide adalet olsun

Vergide adalet olsun
19 Aralık 2014 - 0:18

Genel

SMMMO Başkanı Metin Yalçın, üyeleri ve vergi mükellefleri için yeni dönemle ilgili uyarılar yaparken Türkiye’nin vergi sistemini de hala dolaylı vergilerden oluşmasının adaletsizlik olduğunu söyledi.

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası(SMMMO) Başkanı Metin Yalçın, 2015 mali yılına girmeden  üyeleri ve vergi mükelleflerini yeni uygulamalarla ilgili olarak uyarırken, vergi adaletinin sağlanması için dolaylı vergi oranının yüksekliğinin vergide adaletini bozmaya devam ettiğini söyledi. Yalçın, dolaylı vergilerin dar gelirliler, sabit ücretliler ve yüksek gelir diliminde olan herkes için aynı oranlarda uygulandığını, bunun da çok büyük bir adaletsizlik olduğunu belirterek, “Adaletin beli kırık” dedi.   Yalçın, kayıt dışı ekonomisinin önlenmesi ve tüketicilerinde dolaylı vergi yerine yıllık beyanla vergilendirilmesi önerisinde bulundu.

SMMMO Başkanı Metin Yalçın, 2015 yılı yeni uygulamaları ile ilgili uyarılarda bulunarak,  “Öncelikle 2015 yılında kullanılacak ticari defterlerin açılış tasdiklerinin yapılması dikkate alınmalı. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun(TTK) ilave ettiği defterlerle noter tasdik masrafları her aralıkta artıyor” dedi. Yeni TTK’nin anonim ve limited şirketlerde ortakların şirkete borçlanmasının yasak olduğu uyarısında bulundu. Metin Yalçın, 2014 yılı envanterlerinin ise bilançodan önce çıkartılması, 2014 yılı envanter defterine yazılması gereken varlık ve borçların, bilançonun tamamını kapsamasına dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Yalçın, 2015 yılında tüm şirketlerin ve yetkililerinin, e-imza ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi almaları çağrısında bulundu.  HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.