Balıkesir Merhaba Gazetesi

VERİLEN SÖZ ANAYASAMIZDIR

VERİLEN SÖZ ANAYASAMIZDIR
27 Ekim 2014 - 0:12

Genel

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler MERHABA ’ya yaptığı açıklamada Ticaret Odasının çalışmalarını ve üyelere getirilen torba yasadaki kolaylıkları anlattı. Biz kendimizi seçildiğimiz günün sabahında görevli bildik diyen Ermişler, ‘Yaklaşık 17 aylık bir süreçte

görev süremiz 4 sene ve bu sene içerisinde projelerimizin bir kısmı kısa, bir kısmı uzun süreli projeler. Yönetim olarak zamanla yarışıyoruz.’ dedi.

Meclis ve komite çalışmalarında da yaptığımız çalışmaların vadesine bakmadan orta, kısa, uzun demeden yürütmeye çalışıyoruz diyen Başkan Ermişler, İşleri bitirmek gerekiyor çünkü yeni projeler ekleniyor. Seçim zamanı verdiğimiz sözler bizim anayasamız gibi. Bir şekilde başlanan çalışmaları bitirip yenilerine başlamamız lazım ki hazırlanmış o zamanki broşürlerin üzerindeki vaatlerin yüzde 50 den fazlasını gerçekleştirdik. Orta ve uzun vadeli programları yönetim olarak iyi değerlendirmek zorundayız. Bizim yönetim bakışımız, devam eden çalışmaları hemen basınla paylaşmak değil biten çalışmalarımızın paylaşımının önemli olduğudur.’ ifadelerini kullandı.

 BORÇLU OLAN ÜYELERİMİZ İÇİN 

Balıkesir Ticaret Odası’na borcu olan üyelerle ilgili olarak Torba yasa’dan çıkan uygulamaların olduğunu belirten Başkan Ermişler, yaklaşık bin 200 üyenin mali olarak oda ile ilgili geçmişten gelen soruları ve sorunları var. Firmalar ya da şahısların muhasebecileri yaptığı işlerden sonra kayıtlarını gidip vergi dairesine kapatıyor. Şöyle bir atlama yapılmış oluyor. Ticaret, Ticaret Odasında yani sicil’de başlıyor ve Ticaret Odasında sonlanıyor. Ama işletmeler Ticarete buradan başlıyor ama, vergi dairesinde sonlandırıyor. Ticaret Odasına olan sorumluluk kanunen kalkmıyor. BTO Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak çalıştığı için bu sorumlulukları Vergi Dairesindeki işleminiz bittikten sonra Oda’ya gelip Ticaret Sicilinin de sonlandırılmış olması gerekiyor. Bunu yapmayan üyelerin Oda ve Borsa ya olan yükümlülükleri haliyle devam ediyor. Üyeler kendilerine göre haklı. Biz problemleri aşmak için Odalar ve Borsalar Birliğine yönetim olarak bu sorun için bir dilekçe gönderdik.22 Oda dan da dilekçeye destek aldık. İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara ilçelerden bazıları da teklifimize destek veren Odalar arasında. Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu yönetimi ile konuyu acil olarak gündeme getirdi. Bakanlığımıza ve hükümetimize, Odalar ve Borsalar Birliğini de kapsayacak şekilde bir torba yasa çıkarıldığı için ben teşekkür ediyorum.

 BORÇ 6 MİLYON 800BİN TL

Balıkesir Ticaret Odasının Balıkesir ölçeğinde yaklaşık bin 200 üyeyi ilgilendiren bir konusuydu bu. 6 bin 250 üyemiz var. Bunun yaklaşık yüzde 25’i bu durumda. Bakanlık ve yasa bize üyelerinin alacaklarının tahsilinden sorumlusun diyor. Balıkesir’de tahsilde sorumlusun ifadesi şu demek; Balıkesir Ticaret Odasının üzerine düşen sorumluluk ve rakam 6 milyon 800 bin TL. BTO’nun üyelerinden alması gereken rakam bu.Eskiden kalmış birikmiş rakam bunlar.Biz bunu tahsille yükümlüyüz.Ne yapabiliriz oda üyemizi arayıp resmi olarak parayı talep etmeliyiz.Edemiyorsak icra ardından haciz.Biz bunu bu şekilde yapmak asla istemeyiz. Balıkesir ölçeğinde üyelerle bu konumda karşılaşmak ve bu çalışmayı yapmak istemem.çözüm üretme ihtiyacı duyduğumuz için başvurularımızı yapmıştık.Sicil affının torba yasaya girmesi üyeler açısından büyük fırsat.Ticaret hayatını bitirmiş ve ticaret yapmayan odaların hala borçlu durumları var.15bin lira borcu olan üyeler var.Borç birde faiz işlemesi var bu faiz ortadan kalktı yasa ile.

PROBELEMLERİ BERTARAF EDELİM

BTO olarak sms’le bildirimler yapıyoruz 1 Aralık 2014 tarihine kadar Odamıza başvurmalarını istiyoruz. Balıkesir Ticaret Odasına ve üyelere de problem olan bu konuyu çözüme kavuşturmak için üyelerin Odaya gelip başvurmalarını önemsiyoruz. Peşin ödemelerde yüzde 20 indirim var. Vadelendirmek isterlerse de 3 aylık dönemsel ödeme ile yaklaşık 12 ödeme 36 aya bölünmüş oluyor. 3 aylık periyotlarla sicil temizlenmiş oluyor. Yükümlülükten de kurtlunmuş oluyor. Faizler vergi dairesi işleminden sonra sıfırlanmış oluyor. Hem sicil affından faydalanmış olunacak hem de üyelerimizle ilgili güncellemeleri yapmış olacağız. Balıkesir Ticaret Odası üyeleri en güzeli hak ediyor. Balıkesir Hinterlandı geniş olan bir il. Örneğin bir ucumuz Ayvalık, bir ucumuz Bandırmada ve merkez olmak üzere buralara Ticaret Odalarının yayılması hizmetin kalitesini arttırıyor diye düşünmüyorum. Sanayi odasının üyesi bin civarında ve sanayiciden oluştuğu için yapısı farklı ama Ticaret Odalarının tüm üyelerini il bazında birleştirdiğiniz zaman binlerce üye ortaya çıkıyor. Ve hizmet olarak ta çok iyi bir hizmet yükümlülüğünü veriyor. İl hinterlandında bu ciddi bir yük demek bunun için yönetim ve meclis aktif olarak çalışmalı. 

BALIKESİRSPORLA DÜNYAYA GELMİŞİM 

Maçlara katılabilmek için bilet fiyatları yüksek. Ama bu yönetimin tasarrufu. Benim matematik anlayışlım şu sürümden kazanmak için sayıyı arttırmak ve sosyal boyutunu da düşünmek gerekir. Şehre o havayı da vermek gerekir. Fiyatları düşürüp daha fazla kişiyi çekmek önemli diye düşünüyorum. Matematiksel anlamda yönetimde bunu önemsemeli diye düşünüyorum.

Çoğu kişi bilmez ama ben dünyaya gözümü açtığım zaman Balıkesirsporla gelmişim. Birincisi ben 6 yaşından 18 yaşıma kadar lisanslı futbolcuyum. Futbolda yıldız takım, genç takım amatör ve daha sonra profesyonel lisansı kulüpte vardır. Futbolu seven bir aileden geliyorum. Kuzenimle ben futbolcuların içinde bir ailede büyüdüğümüz için kendimizde futbolu çok sevdik.6 yaşındayken alt yapıda Sabahattin hocamız vardı 300 kişi arasından 18 kişilik kadroya girmiştim. Üzerimde balkes formasını taşıyan bir isimdim. Çünkü okuldan daha çok hayatımın bir dönemi Balıkesirspor olmuştu. Bu dönemde amcam Emin Ermişlerin başkanlığı da oldu 2 dönem. Ermişler ailesi olarakda elimizden gelen desteği verdiğimizi düşünüyoruz. Bundan sonrası içinde aynı şeyi düşünüyoruz. Çünkü Balıkesirspor süper lig’de Balıkesir’in bir markası. Dışarıda yapılan toplantılarda da bunu dile getiriyoruz. Süper şehrin süper takımı Balıkesirspor.En azından devamını getirmek için herkes elinden geleni yapmalı.İşin sporla ilgili yöneticilik kısmını ben bilmem.Amcam yaptı bir dönem.Şu anki yönetimle ilgili olarak da bu konuda şahsımın bir deneyimi olmadığı için yorum yapmayı doğru bulmam. Balıkesirspor herkes için Ortak bir payda. Görüşemediğimiz insanları haftasonu stat da görüyoruz. Bir araya geliyoruz. Balıkesirspor güzel bir buluşma noktası.

KGF BİR ŞANS 

Balıkesir’de şubesi bulunan Kredi Garanti Fonu bizim çalışmalarımızdan biri. BTO üyelerine esnaf odaları gibi kredi kullandırma ya da topladığınız parayı onlara ulaştırma gibi bir imkânımız yok. Fakat devletimizin getirdiği imkânları üyelerimizin ayağına getirmek gibi bir görevimiz var. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Kredi Garanti Fonu 15 Eylül’den itibaren Balıkesir’e şube müdürümüzün ataması ile birlikte Sanayi Odası ile çalışmalar başladı. İlk dosyalarımız Ankara’ya ulaştı. İnşallah kolay krediye ulaşımı sağlamış olacağız. Yatırıma ve yatırımdan da istihdama dönecek ticari ve sanayi alan açmamıza neden olacak firmaların mevcut cirolarını arttırarak ihracata ve ithalata dönük çalışmalar yapmasına vesile olacaktır. KGF ile ilgili 4 dosya gönderildi 20’ye yakın dosya üzerinde çalışmalar sürüyor. Sayılar giderek artacak. Balıkesir’de KGF’ nin olması büyük şans. Üyeler bu konuda bilgi alsınlar.Yeni yatırım ve üretimin artması ile ilgili yapılan bu çalışmalarımız Balıkesir’inde kazancı olacaktır diye düşüyoruz.

ÖZEL HABER:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.