Balıkesir Merhaba Gazetesi

Veteriner Hekimlerden “Dışlanıyoruz” Tepkisi

Veteriner Hekimlerden “Dışlanıyoruz” Tepkisi
03 Aralık 2021 - 15:57

Veteriner Hekimlerden  “Dışlanıyoruz” Tepkisi

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası’ndan Doktor ve Uzman doktorlara yapılan zam sonrası Veteriner Hekimlerin dışlandığına dair tepki geldi.

Balıkesir Veteriner Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. Maddesine atıfta bulunarak, doktor ve diş hekimleri ile sağlık Sınıfında yer alan Veteriner Hekimlere zammın yansıtılmamasına tepki gösterdi.

Tanrıkulu, aynı zamanda konuya dair Türk Veteriner Hekimler Birliği Tarafından hazırlanan ve 81 ilde paylaşılan açıklama metnini de paylaştı.

İşte O Açıklama Metni;

TBMM’de görüşülmekte olan kanun teklifi ile beşeri hekim ve diş hekimleri maaşlarında ek ödeme ve ek gösterge düzenlemesi yapılması kabul edilmiş olup buna göre Pratisyen hekimlerin maaşında 2 bin 500 TL, uzman hekim maaşında 5 bin TL artış olacaktır.

“Veteriner Hekimlerde Yasa İle Sağlık Sınıfında”

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. Maddesinde tanımlanan “Sağlık Sınıfı” içerisinde, doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar yer almaktadır. Zam ve Tazminatları belirleyen 152. Maddede ise; Eğitim düzeyi, görevin nitelikleri dikkate alınarak belirlenmiş olan zam ve tazminatları beşeri hekimlerle, veteriner hekimlerin aynı düzeydedir (Ek Gösterge 3600, Özel Hizmet Tazminatı yüzde 145). Maaşları da -döner sermaye katkıları hariç- miktar olarak aynıdırlar.

Son birkaç yıl içerisinde beşeri hekimler ve diş hekimlerinin gerek emekli olanları, gerekse görevde olanları yönünden özlük haklarında önemli ölçüde iyileştirmeler yapılmıştır. Bu bağlamda yakın tarihlerde; Aynı şekilde yakın zamanda emekli doktor ve diş hekimleri için 1500 TL ile 2000 TL arasında zam yapılmıştır. Şimdi de yalnızca beşeri hekimlere 2500 TL ile 5000 TL arasında zam yapılması kabul edilmiştir.

Sağlık çalışanları zor şartlarda yürüttükleri özverili çalışmalarla bu iyileştirmeleri fazlasıyla hak etmektedirler. Ancak; Veteriner hekimlerin ülkenin en ücra köşesine kadar 200’ den fazla zoonoz hastalık riski ve zor şartlar altında hayvan sağlığı, halk sağlığı ve gıda güvenliği adına yürüttükleri hizmetlerin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

Devlet Memurlarının genel kanunu olan 657 Sayılı Kanunda sağlık hizmetleri sınıfı olarak beşeri sağlık çalışanlarıyla bir bütün halinde kabul edilen veteriner hekimlerin bu şekilde ayrımcılığa tabi tutulması yalnızca Sağlık Bakanlığı çatısı altında konumlandırılmamış olmaları mıdır sorusu yanıt aramaktadır? Temel sağlık hizmetlerinin vazgeçilemez meslek mensupları olan veteriner hekimler bu konuda çözüm beklemektedirler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.