Gündemİlçe Haberleri

Viking Gemisi Ayvalık’ta

Arkeolojik kazılarda keşfedilen MS 10. yüzyıla ait Viking yelkenlisi replikası 'Saga Farmann', Ayvalık'a geldi.

Viking Gemisi Ayvalık’ta

Viking Gemisi Ayvalikta

Akdeniz’e Açıldı

Arkeolojik kazılarda keşfedilen ve Rahmi M. Koç Müzesi’nde 3 ay boyunca sergilenen MS 10. yüzyıla ait Viking yelkenlisi replikası ‘Saga Farmann’, Türk denizlerindeki serüvenine devam ediyor. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine uğrayan gemi, tarihi ticaret rotasını tamamlamak üzere Akdeniz’e açıldı.

Viking Gemisi Ayvalikta 1

Ayvalık’ta Karşılandı

Viking yelkenlisi ‘Saga Farmann’, Rahmi M. Koç Müzesi’nde gösterilen ilgiyi arkasına alarak, Şehir Hatları Haliç Tersanesi’nde kışladıktan sonra yolculuğuna devam ediyor. Vikinglerin tarihi ticaret rotasını takip ederek Akdeniz’e açılan ‘Saga Farmann’, Ayvalık’ta Setur Marina Müdürü Süleyman Ercan ve ekibi tarafından karşılandı.

Viking Gemisi Ayvalikta 3

Rota Belirlendi

13 mürettebatlı ‘Saga Farmann’, Türk denizlerinde toplamda 8 ay misafir olarak kalarak bir ilke imza atacak. Proje sorumlusu ve kaptanlarından Lars Bill liderliğindeki mürettebat, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı üzerinden Yunanistan, Adriyatik Denizi, İtalya, Tunus, Fransa ve İspanya sahil kentlerini dolaşmayı ve Cebelitarık Boğazı’nı geçerek ilk durağı olan Tonsberg’e ulaşmayı planlıyor.

Haber: Bülten

Ayvalık Belediyesi Kurban Bayramı ve Yaz Sezonuna Hazır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu