Balıkesir Merhaba Gazetesi

Virüs Sürecinde YKS’ye Girecek Öğrencilere…

Virüs Sürecinde YKS’ye Girecek Öğrencilere…
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
29 Mayıs 2021 - 8:41

Virüs Sürecinde YKS’ye Girecek Öğrencilere…

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencileri de büyük oranda etkiledi Öğrencilerin birçoğu “Bu sınav hayatımı belirleyecek. Ya kazanamazsam?” gibi yaygın endişeleri taşıyorken üstüne “Ya sınavda virüs kaparsam?” gibi düşünceler de ayrıca eklenmiş durumdalar. Sınava girecek olmak başlı başına bir kaygı sebebi iken üstüne virüsün gündemde olması öğrenciler için baş etmesi zor bir hal aldı. İşte bu konuda yine bir uzmana kulak verelim dedim. Psikolog  Sevgi Umuç’un önerileri şöyle;

  • Sonuç odaklı değil de süreç odaklı bakabilmek kaygınızı hafifletecek ve sınava daha rahat girmenizi sağlayacaktır.
  • En çok verim aldığınız saatlerde çalışmalarınızı yapabilir, konu eksiklerinizi listeleyip günlük ve haftalık ders çalışma planları yapabilir, bu konuda destek alabilirler.
  • Ders çalışma isteğinizin olmadığı zamanlarda, o hâlinize saygı duymalı, kendinizi zorlamamalısınız.
  • Kendinize, yapabileceğiniz ölçüde ve gerçekçi hedefler belirleyin. Gerçekçi olmayan hedefler ve ayrıca beklentiler, sizin çalışma motivasyonunuzdan başarıya olan inancınıza kadar birçok konuda olumsuz tutumlar sergilemenize sebep olabilirler.

***

  • Evde deneme çözerken maskeli çözebilirsiniz, böylelikle gerçek sınavın provasını yapmış olursunuz.
  • Sınava yönelik gerekli hijyen tedbirlerinin alınacağını, önlemler alınacağı zaman virüsün bulaşamayacağını bilin ve ayrıca sınav anında sadece sınav sorularına odaklanın.
  • Salgınla ve sınava yönelik süreçle ilgili haberlerden ve sosyal medyadaki olası bilgi kirliliğinden uzaklaşın.
  • Sosyal ilişkilerinizi şu koşullarda da mümkün olduğunca iyi tutmanız, arkadaşlarınızla görüntülü konuşmalar yapmanız dayanıklılığınızı arttıracaktır. Ancak size iyi gelmeyen, olumsuz konuşmalarla iç karartan kişilerden bir süre uzakta kalmaya; size iyi hissettiren, güzel enerji veren kişilerle daha sık iletişimde olmaya özen gösterin.
  • Evde olmak, aktivitelerden uzak kalacağınız anlamına gelmiyor. Size mutluluk veren, keyifli hissettiren hobilerinizi ve aktivitelerinizi yapmayı ihmal etmeyin.
  • Vücudunuzu hareketsiz bırakmayın, her gün 10 dakika bile olsa egzersiz yapabilirsiniz. Stresinizi hafifletecek nefes egzersizlerini, yoga ve meditasyon yapmayı da şu süreçte deneyebilirsiniz. Normalde yapmasanız dahi sınavın yaklaştığı şu günlerde deneyerek yalnızca kendinize odaklanmanın, ayrıca anda kalmanın dinlendirici etkisini keşfedebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.