Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Vız gelir tırıs gider’

‘Vız gelir tırıs gider’
30 Eylül 2014 - 0:10

Genel

03

 

Hekimler, Sağlık Bakanlığının açtığı davaya tepkili:

Sağlık Bakanlığının, Ankara ve Hatay tabip odaları yöneticilerinin görevden alınması için mahkemeye gitmesi hekimleri kızdırdı. Oda yönetimi, “vız gelir tırıs gider” diyerek tepki gösterdi.
Gezi olayları sırasında yaralananlara hekimlerin sağlık hizmeti vermesi sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın, Tabip Odalarını suçlayan açıklamaları ile başlayan Tabip Odaları-Bakanlık-Hükümet arasındaki gerginlik devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın Ankara ve Hatay Tabip Odaları yönetim kurulu ve onur kurulu üyelerini “Hukuka aykırı olarak yetkisiz ve kontrolsüz; revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak; amaçları dışında faaliyet göstermek” gerekçesi ile görevden alınması isteği ile mahkemeye gitmesi hekimleri kızdırdı. Balıkesir Tabip Odası’nda dün yapılan basın toplantısında Oda Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Gündoğdu, “vız gelir tırıs gider” diyerek tepki gösterdi. Oda Başkanı Op.Dr. Fikret Şahin de, “bizim öznemiz insan… Hiçbir ayrım gözetmeden sağlık hizmetine ihtiyacı olan herkesin yardımına koşarız” dedi. Gündoğdu ve Şahin, Sağlık Bakanlığı’nın meslektaşları hakkında açtığı davanın duruşmasında (bugün) hazır bulunmak üzere Ankara’ya gideceklerini bildirdi. Oda yönetimi; hükümetin, Gezi olayları ile başlayan muhalefete tahammül edemediğini, “Geziyi yargılamaya çalıştığını, açılan davaların hukuki değil siyasi olduğunu” savundu. Gezi olaylarında hükümetin, demokratik muhalefet hakkını kullanan göstericilere karşı çok sert bir karşılık verdiğini, ölenlerin, gözünü kaybedenlerin olduğunu hatırlattı. Sağlık Bakanının ise, sağlık hizmeti vermek yerine seyrettiğini ileri sürdü.

‘HÜKÜMETİN TAHAMMÜLÜ YOK’
Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Fikret Şahin, oda binasında yaptığı açıklamasında bakanlığın ve hükümetin, Gezi olayları sırasında sağlık hizmeti verdikleri için suçlanmalarını sert bir dille eleştirerek “Bizim öznemiz insan… Hiç bir ayrım gözetmeden ihtiyacı olan herkese sağlık hizmeti veririz” diye konuştu.
Oda Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Gündoğdu’nun, oda yönetimi adına okuduğu bildiride ise şöyle denildi: “Yasayla halkın sağlığını korumak görevi verilmiş olan Tabip Odaları, bütün bu gönüllü çabayı koordine ederek hasta ve yaralılara daha hızlı ve etkili müdahale edilmesine yardımcı oldu.
Hekim veya sağlıkçı olmaya gerek yok! İnsan olmak yeterdi o şartlarda yardıma koşmaya. Biz, hepimiz sağlık bakanlığının açtığı bu davaların siyasi davalar olduğunu biliyoruz. Çünkü hükümetin kendisine muhalif gördüğü hiçbir şeye tahammülü yok. Çünkü hükümet, demokratik tepkilere katlanamıyor” denildi.
Balıkesir Tabip Odası yönetimi, hükümetin ve sağlık bakanlığının, Gezi olayları sırasında ki tutumunu ise; “2013 Haziran ayında kelimenin tam anlamıyla bir büyük halk sağlığı sorunu yaşandı. Sağlık Bakanı bu tabloyu seyretti. Bakanlık milyonlarca insanın sağlığını tehdit eden biber gazının hukuka aykırı bir şekilde kullanılmasını engellemek, toplum sağlığını korumak için kılını kıpırdatmadı” diyerek sert bir dille eleştirdi. .
HABER: FATMA KARA

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.