Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vur Öğretmene

Vur Öğretmene
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
28 Kasım 2019 - 7:43

Halkımız arasında meşhur bir söz var;”Vur abalıya” diye. Hiçbir kabahati olmadığı halde en küçük bir aksaklıkta kabahatli bulunan, görevi olmadığı halde her zaman iş yüklenen, kendini koruyamayan kimsesiz, arkasız, güçsüz kimselerin durumunu ifade etmek için kullanılır. İşte bu söz şu günlerde öğretmenlerin yaşadığı duruma “cukk” diye oturuyor.
İki öğrenci kavga eder, vur öğretmene!
Öğrenci okulda düşer, vur öğretmene!
Öğrencinin kulağını çekse, vur öğretmene!
Öğrenci sınıfta kalır, vur öğretmene!
Adresi tutmadığı için öğrenci istediği okula kayıt yapılamaz, vur öğretmene!
Öğrenci istediği okula yerleşemez, vur öğretmene!
Öğrencisinin durumunu ailesine bildirir, vur öğretmene!
Öğretmenler gününde basın mensubu ayak ayak üstüne atar, vur öğretmene!
Öğrenci çeşitli gerekçelerle öğretmene iftira atar, vur öğretmene!
Ödenek yoktur, okulda aksaklık olur, vur öğretmene!
Vur da vur. Veli, abi, amca, dede, muhtar, müfettiş, siyasetçi, herkes öğretmene vurmak için adeta sıraya girmiş fırsat kolluyorlar. Daha valinin öğretmenler gününde, öğretmenler günü programında, bir bürokrata yakışmayan uslüpla öğretmenleri rendice etme görüntülerini içimize sindiremezken, direksiyon sınavında başarılı olamayınca dövülen öğretmen görüntüleri düştü sosyal medyaya. Şehit edilen öğretmenler var bu memlekette maalesef.
Halbuki “İşe mi gidiyorsun?” sorusuna “Hayır okula gidiyorum” diyen, toplum mimarları var karşımızda. Atının nalından sıçrayan çamurun kutsal olduğu, bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olunduğu, “Ya öğrenen ya öğreten ol. Yoksa helak olursun” ifadesi ile hakkı verilen bir meslek öğretmenlik.
Ancak çok şükür lafa gelince yaldızlı ifadeler, mangalda kül bırakmamalar çok iyi. Oysa uygulamaya gelince öğretmenlik mesleğini, öğretmenler dışında herkesin bildiği bir meslek!!!
Halbuki hocası Akşemsettin’i dinlemeyen oğlu Fatih Sultan Mehmet’in eğitimi için Padişah II. Murat’ın tokat yediği meslektir öğretmenlik.
Eğitimin ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olmak üzere her kademesinde görev yapmış, yaklaşık 25 bin öğretmenin öğretmenliğini yapmış biri olarak bu yıl 24 Kasım’da öğretmenler günü kutlaması yayınlamadım. Bu kadar acı olaylar yaşanırken böyle yapmacık bir kutlama içime sinmedi. Ayrıca bizler bir gün değil, 365 gün öğretmeniz.
Toplumların gelişmişliği öğretmene verilen maddi ve manevi değerle eşdeğerdir. Öğretmenlerine değer vermeyen toplumlar geri kalmaya mahkumdur. Bu da böyle biline..
Kalın sağlıcakla….

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.