Balıkesir Merhaba Gazetesi

Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi Yeniden Kapılarını Açtı

Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi Yeniden Kapılarını Açtı
23 Mart 2021 - 10:53

Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi Yeniden Kapılarını Açtı

Ayvalık’ta ekonomik nedenlerle kapanan Vural sineması belediyenin destekleri ile yeniden kapılarını sinema ve tiyatro severlere açtı.

VURAL SİNEMASI KAPILARINI AÇTI

Ayvalık’ta 1978 yılında açılan, film gösterimleriyle sinemaseverlerin o yıllardaki tek eğlence kaynağı olan Vural Sineması, ekonomik nedenlerle önceki yıllarda kapısına kilit vurulmuştu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleri sonucu belediye sinemayı kiralayarak ve tepeden tırnağa yenilenerek Nejat Uygur Sahnesi adıyla hizmete açtı. Türkiye’nin ilk kadın gitarist sanatçısı Begül Erhan’ın konseriyle gerçekleştirilen açılışa, Nejat Uygur’un oğullarından, Behzat Uygur’un ağabeyi ve Süheyl Uygur’un ikizi Süha Uygur katıldı.

 “AİLEMİZ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sinema girişinden salona gelene kadar anılarının film şeridi gibi gelip geçtiğini belirten Süha Uygur duygularını şöyle dile getirdi:

“Gerçekten Vural sineması, Nejat Uygur ve Ayvalık’ çok yakıştı. Bu kısa sürede öncelikle başkanıma, değerli meclis üyelerine, Kültür Müdürü Erkan Cilak kardeşime, Ayvalık halkına Uygur ailesi adına sonsuz teşekkürlerimi ve minnetlerimi iletiyorum. Annemiz Nejla Uygur, çok istedi gelmeyi ama pandemi şartlarında 84 yaşında olması itibariyle doktorları ona izin vermedi. Kardeşlerim de işleri olduğundan dolayı aileyi temsilen ben geldim. İyi ki de gelmişim. Kapıdan girdiğim andan itibaren çok duygulandım tüylerim diken diken oldu.

 “AYVALIK UYGUR AİLESİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Ayvalık, Uygur ailesi için çok önemli bir kent. Babamız 1972 yılında Ayvalık’a tatile gittikleri zaman Sarımsaklı’da kalmıştık. Babam her fırsatta, her boş döneminde yazları Ayvalık’ tatile giderdi. Ve tek arzusu Ayvalık’ta yaşamaktı, yerleşmekti. Buradan bir ev almaktı. Ama ne yazık ki olamadı. Ama benim için ve ayrıca Uygur ailesi için şöyle bir hoşluk oldu. Benim damadımın biri Ayvalıklı, ayrıca Cundalı. Ayrıca kızım Ayvalık gelini oldu. Torunum burada dünyaya geldi. Kalbimizin yarısı Ayvalık’ta iken tamamı Ayvalık’ta oldu.

 “EMİNİM DEĞERLİ ETKİNLİKLERE EV SAHİBİ OLACAK”

Bu da Ayvalık’la olan gönül bağımızı başka yere çekti. Ondan dolayı da çok mutluyum. Çok gururlu bir akşam yaşıyorum. Çok değerli bir akşam yaşıyorum. Eminim ki bu kültür merkezi bu süreçte de hayat normale döndükten sonra da birbirinden değerli etkinliklerle yazın ve kışın gerekli olan etkinlikleri düzenleyeceklerdir. Bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

 “AYNI HATAYA DÜŞMEK İSTEMEDİK ”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Vural Sineması’nın Ayvalık’ta yaşayan hemen herkesin hayatında bir şekilde anılar bıraktığını belirterek, salonunun usta oyuncu Nejat Uygur Sahnesi adıyla yeniden Ayvalık’ın kültür ve sanat hayatına kazandırılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.  Sinemaların ve tiyatroların kapatıldığı bir dönemde Ayvalık olarak aynı hataya düşmek istemediklerini ifade eden Belediye Başkanı Ergin ayrıca şöyle konuştu:

 “VURAL SİNEMASINI YAŞATMAK İSTEDİK”

“Belediye olarak Vural Sineması’nı kiralayıp tiyatro, konser ve ayrıca sinema salonu haline getirerek Ayvalık’ımızın hizmetine sunduk. Vural Sineması’nı yaşatmak, hem Türkiye’ye hem tiyatromuza mal olmuş Nejat Uygur Sahnesi’nin de birlikte anılmasını istedik. Bunu yapmamızın sebebi Nejat Uygur’un tiyatro dünyasında son alaylı bir tiyatrocu olarak 1970’li yıllardan itibaren geliştirdiği kendisine has mizah anlayışıyla milyonlarca kişinin gönlünde yer almasıdır. Sanat toplum için midir, yoksa sanat sanat için midir? Doğrusu hiçbir zaman bilinmez. Bu bir döngü olsa da sahnede insanları yakınlaştırmak, ayrıca sevdirmek tiyatronun başarısıdır.

 “SAHNEYE BU İSMİN VERİLMESİNDEN ONUR DUYUYORUZ”

Ayvalık sevdalısı olan Nejat Uygur, her fırsatta Ayvalık’a olan sevgisini dile getirmiştir. Alaylı olarak Muhsin Ertuğrul’dan sonraki en son temsilcisi olan hala onun ulaştığı seyirci sayısına ulaşılması mümkün olmayan tiyatro sanatçısı olarak heykeli İzmir Kültürpark’a dikildi. Çadır tiyatrosunda eşi ve beş çocuğuyla başladığı yolculuğu Türkiye’nin tam kalbinde bitiren değerli sanatçı Nejat Uygur isminin bu sahneye verilmesinden onur duyuyoruz. Değerlerimizi çabuk tükettiğimiz bugünlerde Nejat Uygur’u eşyaları, yaşamından parçaları, ayrıca fotoğraflarıyla hayata tutmayı başarmışlar. Ne mutlu bize, Ayvalık’a hayırlı olmasını diliyorum”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.