Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yabancı öğrenciler için Türkçe sınavı yapıldı

Yabancı öğrenciler için Türkçe sınavı yapıldı
29 Ekim 2014 - 0:13

Genel

BAÜ’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler Türkçe yeterlilik sınavından geçirildi.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) yeni akademik yıl faaliyetlerine başladı. TÖMER’de 2014-2015 eğitim-öğretim yılında BAÜ’de öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilere yönelik Türkçe seviye tespit sınavları yapıldı. İlki 18 Eylül 2014’de gerçekleştirilen sınavların ikincisi 23 Ekim 2014 tarihinde Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

Sınavlar, öğleden önce dilbilgisi, okuma-anlama ve yazma; öğleden sonra ise konuşma yeterliliklerine yönelik olmak üzere 2 aşamada yapıldı. Sınavlara yaklaşık 350 yabancı uyruklu öğrenci katıldı. Sınavlar sonrasında bu öğrencilerden Türkçe yeterliliğe sahip olmayanlar için kurslar başlatıldı.

TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yusuf Özçoban, düzenlenen kursların BAÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki TÖMER dersliklerinde devam ettiğini belirtirken, ek yerleştirme sonrası yapılan ikinci sınavda da Türkçe seviyesi yetersiz olan öğrencilere yönelik kurs kayıtlarının, önümüzdeki haftalarda yapılacağını sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.