Balıkesir Merhaba Gazetesi

YAĞCIBEDİR YAŞATILIYOR

YAĞCIBEDİR YAŞATILIYOR
24 Mart 2016 - 0:27

Genel

YAĞCIBEDİR YAŞATILIYOR

Sındırgı ilçesinde yapılan ve 3 bin yıllık bir tarihe sahip olan Yağcıbedir halılarına, Sındırgı Belediyesi, Yağcıbedir Halıcılar Derneği ve İŞKUR’un desteği ile sahip çıkıldı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Yagcıbedir Halıları için Kültür ve Turizm Bakanlığından destek istedi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Yağcıbedir Halıcılar Derneği Başkanı Hasan Değirmenci ve Sabri Başaran devam eden halı kursunu ziyaret ederek kursiyerlerle bir süre sohbet etti. Başkan Ekrem Yavaş, ‘Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Festivalimiz söz konusu. Geçmişten gelen 3 bin yıllık kültürümüzü, geleceğe nasıl daha iyi yansıtabiliriz, gelenekten geleceğe nasıl taşıyabiliriz derdindeyiz. Bu amaçla Sındırgı Yağcıbedir Halıcılar Derneği, Sındırgı Belediyesi ve İŞKUR işbirliği ile Halı dokuma kursumuz var. Halı dokuma kursunda 60 tane kursiyerlerimiz İŞKUR’un verdiği cep harçlıklarıyla ve onun dışında kalan vatandaşlarımız burada halı dokuma imkânı buluyor. Çünkü ev ortamında halı dokumak zor oluyor. Tezgâhın çıkardığı ses nedeniyle komşular rahatsız oluyor. Biz 4- 5 arkadaşımızla beraber kirasını ödediğimiz ve masraflarını ödediğimiz bu ortamda el dokuması yağcıbedir halısını yaşatmaya çalışıyoruz’ dedi.

‘Bakanlıktan Destek Bekliyoruz’

Sındırgı Belediyesi, Yağcıbedir Halıcılar Derneği ve İŞKUR’un desteği ile yaşatılan Yağcıbedir Halılarını, Kültür ve Turizm Bakanlığının sahip çıkarak desteklemesi gerektiğini belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ‘Yağcıbedir Halılarının bir marka olduğunu ifade ederek; ‘Yağcıbedir Sındırgının marka değeri. Her ilmeğinde, her deseninde bir anlam ifade eden Yağcıbedir halısını dokutmak bize büyük keyif veriyor. Sındırgının adını, Balıkesir’de, Türkiye’de ve Dünya’da duyuran en önemli ögelerinden birisi yağcıbedir halısı. Yağcıbedir halısı ve Türkiye’deki halıcılık kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından birisi. Bunun en önemli nedenlerinden biri Türkiye’nin ekonomik büyüklüğü. Halkımız daha fazla para kazanabileceği alanlarda çalışıyor. Bugün vatandaşlarımız 15 lira yerine 60 liralık bir iş olduğunda orada çalışıyor bu da halı dokuyan sayısını her geçen gün azalmasına neden oluyor. Kültür ve turizm Bakanlığımızın kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan halıcılığa destek olmasını bekliyorum. El dokuması halıcılık destek ile gelecek nesillere bırakabilir.’ Dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.