Türkiye Gündemi

Yangın Nedeniyle Uludağ Üniversitesi’ndeki yurtlar boşaltılıyor

Yangın Nedeniyle Uludağ Üniversitesi’ndeki yurtlar boşaltılıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Uludağ Üniversitesi kampüsünde devam eden yangınla ilgili olarak, yurtların boşaltılması talimatı verildiğini açıkladı.

Bozbey, yangının başta insanlar olmak üzere hiçbir canlıya zarar vermemesi için gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Isıya duyarlı kameralarla havadan çekilen görüntülerde yangının boyutu açıkça görüldü.

Yangının Yayılma Alanı ve Müdahale
Yangın, Nilüfer ilçesi Yolçatı Mahallesi’nde makilik alanda başladı ve rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Olay yerine sevk edilen itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti. Çiftliğe sıçrayan yangında küçükbaş hayvanlar telef olurken, Uludağ Üniversitesi’ne ait bir tesisin çatısı yandı. Şu an havadan 4 helikopter, karadan ise 40 araç ve 150 personel yangına müdahale ediyor. Rüzgarın etkisi ve kozalak patlamaları yangının yayılmasına neden oluyor. Jandarma ve polis TOMA araçları da çalışmalara destek veriyor.

Uludağ Üniversitesi

Başkan Bozbey’den Açıklamalar
Yangın yerinde açıklama yapan Başkan Bozbey, yangının kısa sürede kontrol altına alınmasını umut ettiklerini belirterek, “Yangın büyük bir alanda devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle yayılıyor. 16 itfaiye aracı ve yaklaşık 20 tanker ile arazöz yangına müdahale ediyor. Toplam 40’a yakın araç, dozer ve iş makineleri de çalışmalara katılıyor. 150’ye yakın personel, 4 helikopter ve uçaklarla destek veriliyor” dedi.

Uludağ Üniversitesi

Bozbey, yangının saat 14.26’da başladığını ve bir çöp atılması sonucu çıktığının ifade edildiğini belirtti. Vatandaşlara doğayı koruma çağrısında bulunan Bozbey, ateş yakılmaması ve cam türü materyallerin doğada bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Uludağ Üniversitesi

Tedbirler ve Tahliyeler
Veterinerlik Fakültesi’ndeki atların tahliye edildiğini belirten Bozbey, diğer hayvanların da salındığını ancak ne durumda olduklarının bilinmediğini ifade etti. Bozbey, “Yurtların boşaltılması talimatı verildi, tedbirler alınıyor. Başta insan olmak üzere hiçbir canlıya zarar gelmemesini arzu ediyoruz. Bütün ekiplerimize yürekten teşekkür ediyorum. Çalışmalar aralıksız sürüyor” dedi.

İHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu