Balıkesir Merhaba Gazetesi

YANIKLARDA İLK YARDIM – 4 –

YANIKLARDA İLK YARDIM – 4 –
14 Ocak 2015 - 0:01

Genel

Yanığın neden oluştuğu yakan madde veya nedene bağlı olarakta ilkyardımda uygulamaları bilmemiz gerekir.

Isı ile oluşan yanıklarda: Bireyin koşarak kaçması engellenir ve birey yere yatırılır. Yaralının üzerine battaniye örtülür ve yuvarlanması sağlanarak yanma durdurulmaya çalışılır. Isı ya da dumanın zararlarını önlemek için birey yanık alanından uzaklaştırılır. Yanık yüzeyine en az 20 dakika soğuk uygulama yapılır. Soğuk uygulama yanığın derinliğini ve ağrıyı azaltır. Yanık yüzeyi büyükse ısı kaybı çok olacağından bu uygulama önerilmez. Yanık yüzeyinde bulunan sıkı örtüler mümkünse makasla keserek çıkarılmalı, kemer ve takılar çıkarılmalıdır. Yanık bölgesinde yapılan uygulamalarda temizliğe dikkat edilir. Yanık alan kuru ve temiz bir bez ile örtülmeli ve kesinlikle bandaj uygulanmamalıdır. Yanık genişse, yaralının kusması yoksa, bilinci açıksa ve sağlık kuruluşu uzaktaysa ağızdan sıvı verilerek yaralının sıvı kaybı önlenir.

Kaynar su ile oluşan yanıklarda: Sıvının dökülmesi kol veya bacağın sıcak suya daldığının hissedilmemesi sonucu oluşur. Bu durumda bazı ilk yardım uygulamaları yapılır. Islanmış eşya hemen çıkarılmalıdır. Yanmış alan, akan soğuk suya 5-10 dakika tutulmalıdır. Bu iki işlem ısının neden olduğu doku harabiyetini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Yanık sonucunda oluşan büller patlatılmamalıdır. Eğer büller patlamışsa üzerine temiz bir örtü örtülmelidir. Yanan kısımların örtülmesi için temiz bir keten ya da pamuklu eşya tercih edilmelidir.. Pansumanlar yanık sonrası oluşan ödem nedeniyle sıkı sarılmamalıdır. Yanığa sürülen krem ve losyonlar yaranın görünümünü değiştireceğinden, hastanede yanık derinliğini saptamada zorluk çıkarabileceği için yanığa herhangi bir şey sürülmemelidir. Yaralı alan şişmeden önce kolyeler, yüzükler, bilezikler, botlar çıkarılmalıdır. Hasta ılık ve rahat tutulmalıdır. Yanan kişiye alkollü içecekler verilmemelidir.

Kızgın yağ ile oluşan yanıklarda: Hemen soğuk su dökülmemelidir. Sıcak buhar daha fazla yanık oluşumuna neden olabilir.

Soğuğa maruz kalma sonucu oluşan yanıklarda:Önce yaralının ılık bir ortama alınması ve soğukla temasının kesilmesi gerekir. Karla ovuşturmak, masaj yapmak, kumaş parçaları sürterek ısıtmaya çalışmak, sıcak uygulamak, bandaj yapmak, deriye ilaç sürmek, bireye alkol ya da sigara vermek sakıncalıdır. Su dolu kesecikler patlatılmaz. Steril ya da temiz bezler ile kapatılmalıdır. Donmuş bölgeler temas, sürtünme ve doğrudan ısı uygulamasından korunmalı, battaniye ile sarılmalıdır. Yaralıya ılık içecekler ve şekerli sıvı gıdalar verilebilir. El ayaklar doğal pozisyonunda tutularak yukarı kaldırılmalıdır.

Yukarıda yazılanların haricinde tüm uygulamalar ilkyardım kapsamı dışındadır. Farklı bir uygulama yaparak hastaya zarar verilirse bunun yasal yükümlülükleri vardır. İnsanlara yardım edeceksek bilinçli yardım etmeliyiz. Unutmayın bu hasta siz veya sizin yakınınız olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.