Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

YANIKLARDA İLKYARDIM -1-

YANIKLARDA İLKYARDIM -1-
06 Ocak 2015 - 0:04

Genel

Bireyin kendi dikkatsizliği, eğitim yetersizliği, çocukların aşırı merakı, ev ve endüstri kazaları nedeniyle meydana gelen yanık; şiddetli ağrı, beden imajında bozulma ve uzun süren tedavinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi sonucu oldukça önemli bir yaralanma şeklidir. Hafif  yanıklarda bile iyi yapılmayan ilk yardım ile yaralanmalar daha ciddi hâle gelebilir.

Yanıkların önlenmesi önemli olup, ‘‘Yanığın tedavisi yanmamaktır.’’ sözü geçerliliğini korumaktadır. Yanıkta ilk yardım ve acil bakım uygulamaları, yanık etkeninin yanık bölgesinde oluşturacağı olumsuzlukları en az indirgemeye yönelik önemleri içerir. Bu önlemler; toplumun eğitimi, yasal düzenlemeler, ev ve iş yerlerinde güvenlik önlemlerinin alınmasıdır. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda yanmayı önleyecek tedbirlerin yasal bir zorunluluk olması, yanıkların görülme oranını azaltmaktadır.

Deri vücudun en büyük organı olup epidermis ve dermis olmak üzere iki tabakadan oluşur. Epidermis sert geçirgen olmayan dış tabakadır. Daha kalın olan dermis, kan damarları, sinir uçları, kıl folikülleri, ter ve yağ bezleri içerir. Derinin pek çok fonksiyonu vardır. Bu fonksiyonlar vücudu dışardan gelebilecek mikroorganizmalardan korumak, vücut ısısını ayarlamak, sinir uçları aracılığı ile duyuları beyine iletmek ve vücuttaki su miktarını ayarlamaktır.

YANIK;  ısı, elektrik, kimyasal maddeler ve radyoaktif ışınlar ile meydana gelen doku harabiyetine yanık denir. Yanık yaralanması ile derinin yapısının bütünlüğü bozulur. Yanık bölge mikropların hem vücuda girişi hem de üremesi açısından büyük risk taşımaktadır.

Yanık; fiziksel etkenler, kimyasal etkenler, elektrik yanıkları ve radyasyon yanıkları sonucu gelişebilir. Yanık nedenlerine baktığımızda hepimiz için ciddi bir risk gözükmektedir.

Fiziksel etkenler

Alev , Ateş , Kızgın cisim,  Kaynar su, yağ , Sıcak buhar ,Soğuk

Kimyasal etkenler

Asitler (Sülfirik ait, hidroklorik asit vb.)

Alkaliler (Potasyum hidroksit, Sodyum hidroksit, sönmemiş kireç)

Fosfor ve diğer kimyasal maddeler

Elektrik yanığına neden olan etkenler

Elektrik çarpması , Yıldırım çarpması

Radyasyon yanığına neden olan etkenler

Güneş,  Röntgen ışını, Radyum, radon, uranyum , Atom bombası , Hidrojen bombası

Yanık; derinliği, yaygınlığı ve oluştuğu bölgeye bağlı olarak organ ve sistemlerde işleyiş bozukluğuna yol açar. Ağrı ve sıvı kaybına bağlı olarak şok meydana gelir. Hasta/yaralının kendi vücudunda bulunan mikroplarla enfeksiyon oluşur.

Yanığın ciddiyeti; derinliği,  genişliği, yeri ve yanan kişiye ait risk faktörleri ile değerlendirilir.

Yanıkta ilk ilkyardım tüm bu bilgiler dahilinde yapılmalıdır. Yarın ayrıntılı olarak yayınlanacak yazımda ayrıntılı bilgi vermeye devam edeceğim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.