Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yap-İşlet-Devret Modeli Garanti Verme Ve Muhalefet

Yap-İşlet-Devret Modeli Garanti Verme Ve Muhalefet
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
05 Temmuz 2021 - 8:27

Yap-İşlet-Devret Modeli Garanti Verme Ve Muhalefet

Şunu baştan söyleyelim sermayenin dini, dili, rengi olmaz. Günümüzde gelişmiş ülkeler dahil bütün devletler yabancı sermayeyi ülkelerine çekmek için yoğun emek sarfetmekte. Hatta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını bu amaçla kullanmakta.

Devletler yapacakları yatırımları günümüzde daha çok özel sektörün sermayesi ile yapmaktadır. Böylece hem kasalarından para çıkmamakta, hem de yatırımlar daha rantabl olmakta. Ancak özel sektör yatırım yapacağı ülkelerde öncelikle güven ve istikrar ister. Yoksa kar edemeyeceği yerlere neden milyarca dolar para yatırsın? Ülkeler bu yüzden firmalara getiri güvencesi vermekte. Bunların hiç birinde sorun yok. Hatta garanti üzerine gelir elde edilirse bunun yüzde 30’u devletin bütçesine aktarılıyor.

Bir kısım muhalif, “O hizmetten ben yararlanmıyorum, benim vergimle neden yapılıyor”  gibi ultra mantıksızca karşı çıkıyor.. Bu mantıkla gidersek Hakkari’ye okul, Van’a yol, Karadeniz’e tünel yapmamak gerekiyor. Kaldı ki itiraz edenler ne kadar vergi veriyor ki?

Muhalefet maalesef iktidara alternatif olamamakta, buna karşın ülkeye yapılacak yatırımları engellemeye çalışmakta. Firmaları, yabancı şirketleri hatta bankaları tehdit ederek, ülkemize sermaye girişini engellemeye çalışmakta.

Aslında aklın yolu bir..

Mesela 2009 yılında Kemal Kılıçtaroğlu İstanbul’a yabancı sermaye ve yüklenici firmaya garanti  vaat ederek yap-işlet-devret modeliyle metro vaat etmişti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da 2020 yılında İstanbul’da 12 ilçeyi geçerek havalimanlarını birbirine bağlayacak hızlı metroyu yap-işlet-devret modeliyle yapılacağı müjdesini vermişti.

Şu ana kadar bu yöntemle yapılan projelerden biri hariç hepsinde pandemiye rağmen verilen garanti miktarı aşıldı. Mesela İstanbul Havalimanı daha ilk yılında yolcu garantisinin üzerine çıkarak hazineye 22.4 milyon lira aktardı.

 Ya diğerleri?

Garanti araç geçişi 40 bin olan Hersek-Orhangazi arası gişelerden 51 bin 998 araç geçmiş.

Bursa-Kuzey otoyolu 35 bin araç geçişi garanti edilmiş. Gişelerden geçen araç sayısı ise 58 bin 795.

Bursa Batı-Balıkesir Batı otoyoluna 17 bin araç geçişi garanti edilirken, 33 bin 746 araç geçmiş.

Balıkesir Batı-İzmir otoyoluna 23 bin araç garantisi verilmiş, geçen araç sayısı 21 bin 959.

Ençok eleştirilen Osman Gazi Köprüsü için günlük araç geçiş garantisi 40 bin iken, geçen araç sayısı ise 42 bin 134.

Bütün bu rakamlar, pandemiye rağmen. Ha bu arada bu köprü ve yolların işletme giderleri de firmalara ait.

Muhalefet iktidara gelmek istiyorsa zihniyetini değiştirmeli. Hizmette rekabet ortamı olmalı, bundan da Türkiye kazançlı çıkmalı…

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.