TeknolojiDünyadan Haberler

Yapay Zeka Sınavlarda İnsanlardan Daha Başarılı

İngiltere'deki araştırmacılar, yapay zekanın üniversite sınavlarında insanlardan daha yüksek başarı sağladığını keşfetti.

Yapay Zeka Sınavlarda İnsanlardan Daha Başarılı

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, yapay zekanın bazı üniversite sınavlarında öğrencilerden daha yüksek başarı gösterdiği ortaya konuldu. Reading Üniversitesi’nden araştırmacılar, psikoloji lisans sınavlarında yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi kullanarak deneyler gerçekleştirdi. Yapılan testlerde, ChatGPT’nin açık uçlu soruları yanıtlama ve makale yazma becerisiyle üniversite öğrencilerinden daha yüksek not aldığı belirlendi.

Yapay Zeka Sınavlarda İnsanlardan Daha Başarılı
Eğitimde Yapay Zeka İvme Kazanıyor

Araştırmacılar, yapay zekanın sınavlardaki performansının öğretmenler tarafından insan yanıtlarıyla karıştırılamadığını ve mevcut intihal tespit programlarının yapay zekayı doğru bir şekilde tespit edemediğini de vurguladı. İntihal programlarının yapay zekayı sadece %6 oranında tespit edebildiği ifade edildi.

Araştırmacılar, özellikle Kovid-19 pandemisi sonrasında çevrim içi sınavların yaygınlaşmasıyla birlikte, insan benzeri dil modellerinin kullanımının arttığını ve eğitim sistemlerinin bu gelişmelere uygun şekilde adapte olması gerektiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları, “Plos One” dergisinde yayımlandı.

Eğitimde Yapay Zeka İvme Kazanıyor
Üniversite Sınavlarında Yeni Dönem

 

 

AA

Yapay Zekanın Telif Hakları İhlallerine Savaş Açıldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu