Balıkesir Merhaba Gazetesi

YAPILAN ÇALIŞMALAR ÇİFTÇİNİN BEREKET SENEDİNE ATILAN İMZA

YAPILAN ÇALIŞMALAR ÇİFTÇİNİN BEREKET SENEDİNE ATILAN İMZA
25 Şubat 2015 - 0:11

Genel

Hayvancılık ve toprak veriminde bereket yılı olması bekleniyor

 Balıkesir’de kayıtlı 2bin 500 anaç sığır bulunuyor. Besicilere manda başına 800 TL teşvik var. Tarım alanında zeytincilik, pirinç, pamuk, arıcılık ve arazi yapısına göre verim alınacak bölgelerde ayrı ayrı çalışmalar mevcut.

Zeytin sineği ile verilen mücadele beklenen zeytin rekolte seviyesini yükseltti. Balıkesir’de tarım alanında gösterilen gelişim ve değişimlere, kar yağışı ile birlikte hava şartları da yardım etmiş oldu. Öte yandan tarım alanındaki açılıma, hayvancılık alanındaki projelerde eklenince köylüye verilecek olan manda başına 800 TL teşvik üreticileri memnun etti. Balıkesir’de gerek belediye, gerekse kurumların yapılan çalışmalarında alınan rakamsal verilerle kayıt altına alınan aktivasyon çalışmaları bulunuyor.

Balıkesir Tarım İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Balıkesir’deki Hayvancılık ve Tarım faaliyetlerini değerlendirdi. Büyükşehir Belediyesinin Zeytin sineği ile verdiği mücadelenin ardından alınan rekolte seviye yüksekliğinin ,kar ğışı ile birlikte topraktaki verim ile buluşması sayesinde ‘bereket yılı olacak’ mesajını verdi.

ÇİFTÇİNİN BEREKET YILI OLACAK

Yoğun kar yağışı çiftçinin yüzünü güldürecek ve 2015 Balıkesir çiftçisinin bereket yılı olacak. Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, “Bu yıl yağışlar çiftçimizin istediği gibi oldu ve  bereketli bir hasat sezonu olacağını düünüyoruz” dedi.

Erdurmuş “Balıkesir büyükşehir olunca ilçe sayımız 20’ye yükseldi. Her ilçemizin kendine göre özellikleri var. Gönen ve Manyas ilçemizde pirinç üretilirken,  Ayvalık’ta pamuk üretebiliyoruz. Kısacası her ilçemizin rakım ve arazi yapısına göre özellikleri mevcut.  Bandırma ve Edrek’te zeytin üretiminde yüzümüz güldü. Körfez bölgesinde zeytin yağında rekor kırıldı.

Bu da Zeytin Sineği mücadelesi ile oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur, özellikle Körfez bölgemizde zeytin sineği mücadelesinde hayli uğraş verdi. Biz Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak zeytin sineğini izliyoruz ve zeytin sineği belirli sayıya ulaşınca ilaçlıyoruz. Bu ilaçlamanın özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse; yörede arıcılık yapan, organik zeytincilik yapan bölgeler özenle korunuyor ve öyle ilaçlama yapılıyor” diyerek Balıkesir için en önemli projelerin başında yer alan Mandacılık projesini şöyle dile getirdi: “Balıkesir’de kayıt altında toplam 2 bin 500 anaç manda mevcut.

Bunların % 40 oranı Balıklı Mahallesi’nde. Diğer mandalar ise Balıklı Mahallesi civarında bulunan mahallelerde bulunuyor.”  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdurmuş, “2011 yılında başlatılan manda ıslahı projesinden yaralanan Balıkesirli yetiştiriciler Manda Yetiştiricileri Birliği’ne üye oluyor. Böylelikle hem kayıt altında olup hem de devletin verdiği teşvik uygulamasından yaralanıyorlar” diyerek manda başına 800 lira teşvik verildiğini açıkladı. AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.