Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yapılandırma süresi uzatılsın

Yapılandırma süresi uzatılsın
31 Aralık 2014 - 0:11

Genel

Yapılandırma için başvuru bugün sona eriyor.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, vergi ve benzeri borçların yapılandırması için belirlenen süresinin uzatılması çağrısında bulundu. Palandöken, bu uygulamanın; ‘devletin alacağının tahsili’ amacına da uygun düşeceğini belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, kamuoyunda ‘torba yasa’ olarak bilinen yasa çerçevesinde vergi borçları, vergi cezaları, trafik cezaları gibi birikmiş borçların ödenmesi için uygulanan ‘borç yapılandırması’ ile ilgili sürenin uzatılması çağrısında bulundu. Palandöken, bu yasadan yararlanmak isteyen vergi mükelleflerinin işlemlerini yetiştiremediğini, süre uzatılmasının ‘devletin borçlarını tahsil etmesi’ için yapılan yapılandırma uygulamasının amacına da uygun olacağını belirtti. Palandöken, “Yaklaşık 5 milyon vatandaşın borcu var. Borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaş ve esnaftan yapılandırma başvurusunu yetiştiremeyenler kamu kurumlarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Kanunun bir maddesi değiştirilerek 3 ay daha sürenin uzatılması 50 milyar liralık hedefe ulaşmak için çok yararlı olacaktır. Hem devletimiz alacağını toplayacak hem de vatandaşımız borcunu taksitli olarak ödeme imkanı bulacaktır” dedi.

“ESNAF ODA AİDAT BORÇLARINA DA SÜRE VERİLSİN”

Esnaf ve sanatkarın odalara aidat borçları ile odaların birlik ve üyesi oldukları federasyonlara, birlik ve federasyonların Konfederasyona olan katılma payı borçları için ödeme süresinin 01 Aralık 2014 tarihinde sona erdiğini söyleyen TESK Başkanı Palandöken, bunun için de sürenin uzatılmasını önerdi. İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 6552 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesi ile başlayan borç yapılandırması; vergiler, vergi cezaları, motorlu taşıtlar, emlak ve çevre temizlik vergileri, trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ve cezaları, üniversite harç kredisi borçları, belediyeye su borcu, elektrik borçlarını kapsıyor. Yapılandırma için başvuru süresi bugün doluyor. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.