Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yardımlaşma Ve Tatil Hazırlığı

Yardımlaşma Ve Tatil Hazırlığı
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
06 Nisan 2021 - 8:38

Yardımlaşma Ve Tatil Hazırlığı

Pandemi dolayısıyla sıkıntılı günler yaşanıyor. Öylede olsa bir şekilde öleceğiz diyerek düşünmek istemeyen ve tatil için planlar yapanlar var. Herkes haklı çünkü çok sıkıldı insanlar. Birde sokağa çıkma kısıtlamalarının sadece vatandaşa yansıtılmasından rahatsızlar. Yasak var ama herkes dışarıda diye düşünenler var.

Toplum yapımızda vicdani duygularla yaklaşılan her durum dikkat çekiyor ve olumlu yönde duyarlılıklara neden oluyor. Yardımlaşma kültürümüz güçlü. Ramazan ayı yaklaşıyor ve ramazan ayına doğru erzak hazırlığı para yardımı ve ödenemeyen faturalar konusunda ihtiyaç sahipleri var mı yokmu araştırılıyor. Haliyle pandemi süreci bu ihtiyaç durumunu daha da düşündürür hale geldi.

Durumu iyi olanlarsa yaz tatilinde yapacakları seyahatlerin hayallerini kuruyor. Yapılan bir araştırma var bu konuda da. İnsanların nasıl bir tatil planladıklarını, tatil için ne kadar bütçe ayırdıklarını sormuşlar. Ankete yanıt verenlerin yarısı, yaz tatili için şimdiden akraba ya da arkadaş evi için 7-10 günlük rezervasyon yapmış durumda. Bu gruptakilerin tatil için ayırdıkları bütçenin kişi başı ortalaması 750 TL.

Ankete göre, tatil için tercih edilen ikinci adres yazlıklar. Her 10 kişiden üçü 15 gün ile bir ay arasında kendilerine ait yazlıkta tatil yapmayı planlıyor. Yazlıkçıların tatilde harcamayı planladıkları paranın ortalaması da kişi başı 2000 TL’yi buluyor.
Yaz tatilini otel, tatil köyü ya da pansiyonlarda geçireceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 15. Ortalama bir hafta tatil yapmayı planlayan bu kişiler, otel ve tatil köyleri için kişi başı ortalama 2500 TL, pansiyonlar için ise 1400 TL bütçe ayırmış durumda.

Geri kalan yüzde 5’lik kısmın hayallerini ise 4-5 günlük yurt dışı seyahatler süslüyor. Yurt dışı seyahatler için kişi başı 6000 TL bütçe ayrılıyor.

Akraba ya da arkadaş evinde tatil, Türkler’in yıllardır değişmeyen geleneksel tatil yöntemi. Pandemi döneminde geceleme sayısında azalış gösterse de TÜİK’in Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması’na göre geçen yıl tatilcilerin yüzde 59,1’i konaklama tercihlerini yine akraba evlerinden yana kullandı. Bu arada söz konusu araştırma, pandeminin turizm sektöründe açtığı derin yaraları da gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, turizm sezonunun en yoğun olduğu temmuz, ağustos, eylül aylarında seyahat edenlerin sayısı 2020 yılında bir önceki yıla göre 7 milyon kişi azalarak 24 milyondan 17 milyona geriledi. Toplam geceleme sayısı 309 milyondan 255 milyona düştü. Akraba ve arkadaş evinde geçirilen gece sayısı 193 milyondan 150 milyona düşerken, kendi yazlığında tatil yapanların geceleme sayısı 71 milyondan 75 milyona yükseldi. En büyük darbeyi ise oteller aldı. Otellerdeki geceleme sayısı 22 milyondan yüzde 45 azalışla 12 milyona geriledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.