Balıkesir Merhaba Gazetesi

YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ

YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ
29 Ocak 2015 - 0:01

Genel

İnsanların birbirine yardımcı olması; toplumda sevgi bağlarının oluşmasının en güzel yoludur. Yardımlaşmanın makbul olanı; ihtiyaç sahibinin tespit edilerek gizliden gizliye; deşifre ve afişe etmeden yapılan yardımlardır. Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek atasözümüz; yardımlaşmanın nasıl yapılması gerektiğini açıklamaya yetmektedir. Mehmetçik Ortaokulu öğrencileri Değerler Eğitimi kapsamında Yardımlaşma konusunu işlediler. Bizlere de düşüncelerini aktardılar.

BERKİN GÖKALP: Yardımlaşmak çok önemlidir. İnsanlar birbirlerine her konuda yardım etmelidirler. Annemize babamıza bizde bazı konularda yardım etmeliyiz. Örneğin ev işlerinde, alışverişte.

ÇİSEM ÇAYLAK: Yardımlaşma sayesinde insanlar birbirleriyle daha güçlü ilişkiler kurar. Mesela yaşlılara eşyalarını, alış veriş poşetlerini taşırken yardım etmeliyiz.

HİLAL TOKMAK: Bazı insanların maddi durumları iyi olmayabilir. Eğer imkanımız varsa ihtiyaçlarını gidermeliyiz. Bu ihtiyaçları giderirken de onları rencide etmemeliyiz.

METE ÇETİN: Yardım sadece mal ile olmaz. Mesela kan vermek de bir yardımlaşmaktır. İhtiyacı olan insanlara kan vermek, gönüllü olmak bence en büyük yardımdır.

MUSTAFA SİNA: Kızılay en büyük yardım kuruluşudur. Mesela deprem olduğunda ilk önce onlar koşar. Battaniye, çadır yiyecek dağıtırlar.

NEVVAL UZUNOĞLU: Deprem olduğunda mesela Van depreminde ilk koşanlardan biri de Kızılay ve Afattı. Birisi insanlara sıcak çorba dağıtırken, diğeri insanları yıkılan binaların altından çıkardı. Bence en büyük yardım buydu.

ÖYKÜ TUFAN: Mahallemizde okulumuzda ya da gördüğümüz duyduğumuz yardıma ihtiyacı olan insanlara elimizden geldiğince yardım etmeliyiz. Büyüklerimize ara sıra sormalıyız bir şeye ihtiyaçlarının olup olmadığını.

SADULLAH KAYA: Bazı alışveriş mekanlarında Lösev ya da Kızılay için yardım kumbaraları var. Oralara gücümüzün yettiği kadar yardım yapmalıyız. İhtiyacı olan insanlara çocuklara iletilmesi için.

SUDEM ÖZÖRMENOĞLU: Şehrimizde bulunan yardım kuruluşlarına gerekli yardımları yapmalıyız. İhtiyacı olanlara vermeleri için. Mesela biz mavi kapak biriktirmiştik tekerlekli sandalye almak için. Bu tarz projeler daha çok olmalı. İhtiyacı olan insanların ihtiyaçları giderilmeli.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.