Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yarım Kalan İvrindi Meslek Yüksek Okulu

Yarım Kalan İvrindi Meslek Yüksek Okulu
18 Kasım 2014 - 0:08

Genel

Düşüncelerinin her zerresi büyük bir güneş olan, İslam âlimi, Seyyid Abdulhakim Arvasi Efendi önemli bir tespitte bulunup şöyle buyuruyor.

“Dünyada her kaidenin bir istisnası vardır. Yalnızca bir kaidenin (kuralın) dünya kuruldu kurulalı, tam kıyamete kadar istisnası yoktur. O da hüküm galip olana aittir. Galibiyet silahla değil bilgi ile elde edilir.” Uzun süre ayakta kalmayı başaran devlet ve devlet yöneticilerine bakıldığında bilgiye önem verdiklerini görürüz. Örnek mi istiyorsunuz? Osmanlı imparatorluğunun kuruluşundaki manevi lider, bilge kişi, Şeyh Edibali. Yaklaşık bin yıl önce onun gösterdiği hedefler hala geçerliliğini koruyor ve hatta çağımızda o hedefleri yakalamaya çalışmak çok çok önem arz ediyor.

Okullar, bulunduğu toplumun bilgi dağarcığıdır. Sayın dostlar; İlçemiz İvrindi’de yirmi yıl öncesine kadar tek ilkokul vardı. Şu son birkaç yıl içerisinde okullaşmada bir atak yaparak, eğitim ve öğretimde adeta bir Rönesans yaşıyoruz. Bu okullaşmanın yaptığı atakların meyvesi gelecek yıllarda görülecektir.

Sayın İvrindili hemşerilerim; Dört Beş sene önce İvrindi’ye üniversite binasına başlanarak temeli atıldı. Bu okul yerleşkesinin10.450 metre kare olan arsasını, rahmetli Salih kurt amcanın varisleri hibe etti. Okumanın ve okutmanın kıymetini bilen İvrindili hemşerilerimiz de, bir hayli masraf ederek temelini attı. 1350 metrekare temel oturumu olan bu bina, yardımseverleri bekliyor. Bu binanın plan ve projeleri tamamen YÖK standartlarına uygun olarak hazırlanıp, Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü, yapı işleri bölümüne teslim edildi. Üniversite yetkilileri, yapı bölümüne ödenek ayırmadığından, bu okulun yapımı siz sayın İvrindili yardım sever vatandaşları bekliyor. Balıkesir’in hemen hemen her ilçesi bir yüksek okul binası yaparak, eğitimi etkin şekilde sürdürüyor. Hele hele Bigadiç ilçesi halkı gayet büyük ve gayet modern bir bina yaparak, Yabancı diller Yüksek okulunun açılmasını sağladı. 600 civarındaki öğrenci bu okulda okumaktadır. Bizde ilçe olarak bu okul binasını yapar isek, yeni bölümlerin açılacağı ve öğrenci sayısının artacağı gibi, bölgemizdeki öğrencilerin, başka illere veya ilçelere gitmesini önlemiş olacağız.

Ayrıca bu okul, coğrafyamızın geleceğine ışık tutacaktır. Şimdiye kadar bu okulun yapılmayışı İvrindi’miz için çok büyük bir kayıptır. İlçemizdeki iş yerlerine girme yarışı yerine bu okulda okuyup eğitim alanların çoğu, fabrika yönetecek veya yeni sanayi tesisleri kurulması mümkün olacaktır. Okullar kampusu projesi ile, orta dereceli okulların yapımına başlanmıştır. Yüksek okul binasının yapılmamış olması büyük bir eksikliktir. Ardıç Tepe barajının yapılması ve Bergama yolunun açılması ile, ilçemizde büyük bir sanayi patlamasının olması muhakkaktır. Eğitimi ve diploması olmayan kişilerin, iş yeri açma veya sanayi tesisi kurması, teknik açıdan mümkün değildir. Geleceğini ve neslini düşünen her İvrindili kardeşimizin okul yapımına yardımcı olması gerekiyor. OLMAZCI-YAPILMAZCI zihniyetlerin yıkıcı tutumlarına aldırmadan, çevre halkının kolları sıvayıp işe başlaması lazım.

Çevremizin ve gelecek nesillerin, çağımız teknolojisini yakalayabilmesi için İLİM esas temeli teşkil etmektedir. Çağımızda, eğitim ve öğretime değer vermeyen toplumlar, ezilmeye de mahkûm oluyor. İvrindi’mizin önünü açacak olan oluşumlardan biri de yüksek okul binamızın bir an önce bitirilmesidir. Bütün çevre halkını, okul yapımında yardımcı olmaya davet ediyorum. İlçe Kaymakamımız Sayın Bekir Çelik, Belediye Başkanımız Sayın Recai Baytar, Ak parti İlçe başkanı Sayın Hayrettin Alacaoğlu ve diğer yetkili-etkili kişiler her türlü yardıma hazır olduklarını beyan ettiler. Hangi düşünceden olursa olsun, hangi kuruluş mensubu bulunursa bulunsun tüm çevre halkının duyarlılık göstereceğine yürekten inanıyor ve bizde gazete olarak yardıma hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. Birçok işin kısa zamanda üstesinden geldiğimiz gibi, Yüksek okul yapımını da el ele vererek, gelecek nesillerin ilim yönündeki yolunu açmamız gerekiyor. Kolay gelsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.