Balıkesir Merhaba Gazetesi

YASA DIŞI MACERA

YASA DIŞI MACERA
05 Eylül 2014 - 0:02

Genel

YASA  DIŞI MACERA

Umuda yolculuk ederken Sınırı geçme çabası ile soğuktan donarak ya da denizde boğularak hayatlarını kaybeden, karada ya da denizde günlerce, hatta aylarca yol giderek amaçladığı hayata, yaşama kavuşmayı umut eden, ancak pek çoğu açısından hüsranla sonuçlanan yasadışı göç macerası ile her zaman haberlere konu olan umudun umutsuz yolcuları için  çeşitli boyutlarıyla incelenmeye, irdelenmeye ve açıklanmaya değer bir konu bu.İçinde yaşam taşıyan umut ve insan var.

webbb - Kopya

 

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,  Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.  Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;  Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.  Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,  Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.  Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!  Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu!  Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;  Bilmez ki giden sevgililer dönmeyecekler.  Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden,  Birçok seneler geçti; dönen yok seferinden.

YAHYA KEMAL BEYATLI’ ya ait bu güzel dizeleri hatırlatıyor bana bu gidiş bu yakalanma,bu bilinmezliğe çare olarak açılmaya çalışılan yeni kapı…

Kimdir bu göçerler? Neden insanlar evlerini terk edip, bilmedikleri limanlara yelken açmaktadırlar?
Bilmedikleri bu dünyalara onları götüren nedir? Gittikleri yerlerde onları ne gibi tehditler ya da sürprizler beklemektedir? Beklentilerin şekillendirdiği yaşam süreçlerinde, beklenenlerin karşılığı bulunabilmekte midir?

Türkiye gibi önemli yolların kavşağında olan bir ülkenin, yirmi yıla yakın bir zamandır meşgul olduğu yasal olmayan göç sorununu anlamak ve insan olarak nedenleri sorgulamak çözümleri üretmek gerek göç yollarında hayatlarını kaybeden, farklı şekillerde mağduriyetler yaşayan insanların sosyal sorunlarına çareler bulunması, göçün daha düzenlenebilir hale gelmesi ve bu yolla mağduriyetlerin de en aza indirgenmesi dileği ile…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.