Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yaşam iksirimiz sevgi

Yaşam iksirimiz sevgi
24 Nisan 2015 - 0:02

Genel

Sevgi yaşatan bir iksirdir; insan sevgiyle yasar. Sevgiyle mutlu olur ve sevgiyle çevresini mutlu eder İnsanlık sözlüğünde sevgi bizim canimizdir; biz birbirimizi onunla hisseder, onunla duyarız.

Çiğdem Batubey Ortaokulu 7/B sınıfı Değerler Eğitimi kapsamında işledikleri Sevgi konusundaki düşüncelerini bizimle paylaştılar.

BERKAY ESİRCİ: Sevgi diyince aklıma arkadaşlarım ve ailem geliyor. Çünkü onlara değer veriyorum ve onları önemsiyorum.

CAN DEMİRER: Sevgi deyince benim aklıma; huzur, güven, mutluluk. Çünkü sevgi olunca huzur olur. Mutluluk en verimli hale ulaşır. Sevgi sadece insan sevgisiyle sınırlı değildir. Sevgiyi kendi içinde bir çok kategoriye ayrılır. Ama en ağır basan duygu aşktır. Sevgiyle aşk doğar.

EMRE ÖZ: Sevgi benim için Türklüktür. İnsanımızın sevgisidir. Büyüklerimizin küçüklerimizin sevgisidir. Vatan sevgisi insan sevgisidir. Sevgi bana bu satırları özgürce yazmamı sağlayan Atatürk sevgisidir. Sevgilerle.

EYLÜL BÜYÜK: Benim için sevgi. Farklı insanların birbirlerini kusurlarıyla, eksikleriyle kabullenip zamanı gelince bunu tamamlamaktır. İki kişinin birbirine dönüşmesi değil iki kişinin birbirini kaybetmeden bir bütün olmasıdır.

HAMDİ ADIN:

NUSRET ARSLAN: Sevgi diyince aklıma ailemle geçirdiğim mutlu günler geliyor. Sevgi diyince arkadaşlarımla geçirdiğim günler geliyor. Kısacası sevgi diyince tanıdıklarımla geçirdiğim sevgi dolu günler geliyor.

OĞUZHAN DİNKCİ: Sevgi insan için büyük bir ihtiyaçtır. Bazen bir dostun omuzu kadar yumuşak bazen annemizin elleri kadar yumuşak bazen annemizin elleri kadar şevkatli bazense bir kuş kadar özgür. Kuşlar uçmayı unutmaz kalp ise sevgiyi.

ÖMER FARUK KARABULUT: Sevgi diyince benim aklıma vatan sevgisi hayvan sevgisi insan sevgisi bunlara bir sürü örnek verilebilir. Ama bana göre bunlardan en önemlisi yani bana göre hayvan sevgisidir. İnsan yalnız kalınca yanında da bir arkadaşı yoksa hayvanlarla konuşabilir. Hayvanlar insanlara her zaman dosttur.

SELAHATTİN KULA: Sevgi denince aklıma ailem ve arkadaşlarım geliyor.

SELÇUK YILMAZ: Sevgi diyince aklıma arkadaşlarım ailem ve biricik kuşum geliyor. Onlara bu hayatta çok seviyor ve önem veriyorum.

SELİN IŞIK: Benim aklıma sevgi diyince anne, baba, kardeş sevgisi geliyor. Anne sevgisi diyince anne olmazsa dünyada bu hayatta olamazdık. Bu yaşlara gelemezdik. Baba diyince akla baba olmazsa üstümüze başımıza hiçbirşey alamazdık. Evimizin gelirini giderini karşılayamazdık. Kardeş sevgisi diyince akla ise o olmazsa dünya bir hiç zaten. Onunla vakit geçirmek onunla eğlenmek gülmek bir başkadır. Eğer kardeşin olmazsa kiminle eğleneceksin. Mesela kız kardeşin varsa büyüdüğün zaman hastanedesin ve doğum yapacaksın yanında hep kız kardeşin vardır. O sana bakar. Ama erkek kardeşin varsa da o da bakar ama kız kardeşin kadar değil. Bu arada bence en iyisi İnsan sevgisidir.

SİMAY ŞAHİN: Bence sevgi dostluk ve arkadaşlıktır.

SUDE AYNACI: Sevgi denince benim aklıma huzur, güven, ailem arkadaşlarım mutluluk sıcaklık ve de hayvanlar. Mesela ben hayvanlara karşı çok büyük bir sevgim var. Benim bir köpeğim olmuştu. O köpeğime çok bağlanmıştım. Benimle parka gelip kaydıraktan kayıyordu. Ama en sonunda öldü. Çok üzülmüştüm.

SUDE ÇALIŞKAN: Ben size bir çocuğun babası tarafından annesinin öldürülmesine şahit oluşunu ve sonrasında psikolojisinin nasıl bozulduğunu anlatan bir yazı yazmak istedim.  Sen yanımdaydın sürekli. Hiç ayrılmazdın yanımda. Bana birşey olmasın diye elinden geleni arkana koymazdın sen. Ama ben yapamadım annem babamın sana öyle davranmasını, bıcağı senin beni sakladığın yere kalbinin tam ortasına saplamasına engel olamadım annem.  Seni bir odaya koydular morgmuş adı. Nasıl bir yer orası dedim. Soğuk dediler. Anne bunlar nasıl insan? Babamın sana yaptıkları yermedi mi? Sonra bir ormanlığa gittik adı mezarlıkmış. Sen hep orası insanlarla dolu derdin. Anne sen demi yalan söyledin bana burası bom boş. Sonra derin çukur açtılar oraya su dolduracaklar sandım. Yine senle deniz kıyısında yaptığımız gibi yüzücez sandım ama, yanıldım. Hani gelinler beyaz giyerdi annem sana da beyaz giydirmişler. Sonra seni o çukura koydular. Ağladım yalvardım koymayın diye, dinlemediler. Seni oraya tek başına koymaları yetmezmiş gibi birde üzerine toprak attılar. Yalnız gömmeyin annemi dedim. Korkar o beni de yanında ister özler dedim. Ağladım, yalvardım. Hakaret edermiş gibi, elime kürek verdiler “Toprak at” dediler. Eve gittik sen orda tek başına kaldın. Teyzeler kuran okudular. Ertesi gün beni kocaman bir binaya götürdüler. Adı Yetiştirme Yurduymuş. Ben daha yetişmedim mi anne? Eşyalarımı da getirmişler artık burada kalacakmışım. Peki babam dedim. Onu polisler götürdüler dediler. Babamda beni yalnız bırakmıştı demek. Yatma saati gelmiş uyuyup büyüyecekmişiz. Sanırım bizi yetiştirip hemen kurtulmak istiyorlar. Yatağıma yattığımda başıma bir teyze geldi. Teyzelerin anne yarısı olduğunu ona güvenmem gerektiğini söyledi. Benim de teyzelerim vardı onlara ne oldu? Demek onlarda gitti. Demen ben yine yalnızım. O gece sakinleşmem için bir hap verdiler. Sakinleştim uyudum. Seni  gördüm rüyamda yanıma gel dedin. Gittim…

SUDE PAYDAŞ: Benim sevgi diyince aklıma insanlara, hayvanlara ve daha bir çok şeye verilen değer geliyor. Bir insanı verya bir canlıyı seversen bu ona değer verdiğini gösterir. Mesela benim bir arkadaşım var. Ben onla vakit geçirirken çok mutlu oluyorum ve çok iyi vakit geçiriyorum. Acaba dünyadaki bütün insanlar bu duyguyu tadabiliyor mu?

TAHA BERK DANLI: Sevgi diyince aklıma mutlu insanlar sevgililer huzurlu insanlar ve benim için sevgi kardeşlik arkadaşlık ve güzel olan herşey ve benim için sevgi sadece bu yedi şeyden ibaret; 1-Gökhan, 2-Eylül, 3-Oğuzhan, 4-Hamdi, 5-Aleyna, 6-Selahattin, 7-Ailem En önemlilerim.

UĞUR ŞEN: Sevgi diyince aklıma mutluluk geliyor. Sevgi diyince aklıma ailemle geçirdiğim güzel günler geliyor. Sevgi diyince aklıma hayvanlar en çok da kuşlar geliyor. Sevgi diyince aklıma kardeşimle geçirdiğim güzel günler geliyor. Sevgi diyince aklıma arkadaşlarımla oyun oynamadığım günler aklıma geliyor.

VOLKAN ASLAN: Sevgi diyince aklıma arkadaşlarımla kötü değil iyi davranmak lazım benim en iyi arkadaşım Alperen onla çok iyi günler geçiriyoruz. Ve arkadaşlarımıza cimrilik yapmamak lazım arkadaşlarımızla bir şeyleri paylaşmalıyız. Ve böylece arkadaşlarımızla sevgimiz devam eder.

HAZIRLAYAN: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.