Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yaşanacak bir ülke kuracağız

Yaşanacak bir ülke kuracağız
22 Nisan 2015 - 1:12

Genel

 

ADAYLAR ALKIŞLADI

Basın toplantısı sonrasında birlikte fotoğraf çektiren milletvekili adayları Mehmet Tüm, Ahmet Akın, Namık Havutça, Fikret Şahin, Ali Kemal Deveciler, Ensar Aytekin, İrfan Barış, İsmail Aynur, il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları, “Milletçe Alkışlıyoruz” sloganında ki gibi birlikte alkış tuttular.

 KILIÇDAROĞLU SESLENDİ

Basın toplantısı devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milletvekili Namık Havutça’yı aradı. Havutça, aramayı salondakilere de dinletti. Kılıçdaroğlu, ülke kaynaklarının halk için kullanılacağını söyledi. Kılçdaroğlu, “Pazartesi günü Balıkesirlilerle mitingde buluşacağız” dedi.

İddialı bir seçim bildirgesi ile çalışmalarına başlayan CHP’nin Balıkesir örgütü de, dün Balıkesir milletvekili adayları ile birlikte basının karşısına çıktı. İl Başkanı Mete Erol, “Yaşanacak bir Türkiye için yola çıktık” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ankara’da bütün milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda seçim bildirgesini açıklamasının ardından Balıkesir’de milletvekili adayları ve belediye başkanlarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunun karşısına çıktı.

Seçim startını veren CHP Balıkesir il Başkanı Mete Erol, partilerinin çok iddialı bir seçim bildirgesi ve kampanya ile kamuoyuna seslendiğini belirtti.

Otel Basri’de düzenlenen toplantıda CHP’nin iktidarında Türkiye’nin büyük bir dönüşüm gerçekleştirileceğini söyleyen Erol, “Partimizin gerçekleştireceği büyük dönüşüm; özgür insan ve güçlü yurttaş idealini yükseltecektir. Özgürlük, refah ve barış içinde ortak bir geleceği hep birlikte kuracağız.

CHP iktidarında muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkılacak, gelişmişlik açısından ön sıralarda yer alacağız. Yaşanacak bir Türkiye için yola açıktık.” dedi.

Erol, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Balıkesir’e geleceğini de duyurdu. Erol, “27 nisan 2015 Pazartesi günü saat 16.00’da Kuvayi Milliye meydanında genel başkanımız Kılıçdaroğlu’nun katılacağı bir mitingde buluşacağımızın müjdesini veriyorum” dedi.

İLK 100 GÜN VE İLK YIL VAATLERİ

Cumhuriyet Halk Patisi uzun yıllar sonra ön seçim uyguladığını hatırlatan İl Başkanı Mete Erol, bunun da hem partilerinde hem de toplumda heyecan yarattığını söyledi.

Erol, seçim bildirgelerinin de toplumda karşılığını bulduğunu, bildirgelerinin ‘seçim bildirgesi’nden çok bir ‘vizyon belgesi’ olduğunu vurguladı.

İl Başkanı Erol, partisinin vaatlerini ise şöyle özetledi: “CHP iktidarının ilk 100 gününde emeklilere yılda iki maaş ikramiye verilecek, aile sigortası uygulanacak, taşeron işçiliğe son verilecek, kredi kartı tüketici kredisi borçlarında faizlerin yüzde 80’i silinecek, siyasi ahlak yasası çıkartılacak.

İktidarımızın ilk bir yılında ise: Çiftçiye mazot 1,5 lira olacak, asgari ücretten vergi kaldırılacak, net asgari ücret bin 500 TL. olacak, siyasi partiler yasasını değiştireceğiz, yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız, öğrencilerin yurt sorunu çözülecek, teşvik sistemi değiştirilecek, sektörel teşvik yasası uygulamaya konulacak. KOBİ’lere sıfır faizli kredi sağlanacak.

KILIÇDAROĞLU CANLI BAĞLANDI

CHP İl Başkanlığının düzenlediği basın toplantısında ilginç bir gelişme de yaşandı. Soruların sorulduğu bölümde; iktidarın, “koalisyonun siyasi kriz yaratacağı, ekonomik vaatlerin ekonomiyi iflas ettireceği” iddiaları soruldu. Milletvekili adayı Namık Havutça “Bizim dışımızda halkın yakıcı sorunlarına somut çözümler ortaya koyan bir siyasi parti yok.

Halkımızda bunun karşılığını bulacağız. CHP’nin koalisyon hedefi yok, tek başımıza iktidarı hedefledik” dedi. Bu sırada Havutça’nın cep telefonu çaldı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aradığını söyleyen Havutça, görüşmeyi salona dinletti. Kılıçdaroğlu da, iktidarın iddiaları ile ilgili olarak, “Kendine saray yaparken, uçak alırken kaynak sormuyor. Biz kaynağı buluruz; bu ülke zengin bir ülkedir. Biz kaynağı emekliler için, işsizliği bitirmek için kullanacağız” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirirken soruyu Kılıçdaroğlu da yanıtlamış oldu. Kılıçdaroğlu, pazartesi günü Balıkesirlilerle buluşacağını da söyledi.

Namık Havutça, Balıkesir’de sık sık dile getirilen bir soruyu yeniden yanıtlayarak, “Körfezin değil herkesin milletvekiliyiz. Türkiye’nin milletvekiliyiz. 365 gün içinde 67 gün Bandırma’da yatıp kalkmışım, 62 kez de Balıkesir merkezde kalmışım, 32 kez de Edremit’te kalmışım” diyerek bir ayrım gözetmediğini, adayların Balıkesir’in tümünün adayı olduklarını söyledi. Havutça, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir siyasi parti lideri gibi propaganda yaptığını bu konuyu Yüksek Seçim Kurulu’na ilettiklerini bildirdi.

CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.