Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yaşar Meyvacı adaylığını açıkladı BiAT ETMEYiZ

Yaşar Meyvacı adaylığını açıkladı BiAT ETMEYiZ
12 Eylül 2014 - 0:13

Genel

Yaşar Meyvacı adaylığını açıkladı BiAT ETMEYiZ

Baro Başkanı Meyvacı, seçim kazanmak için cemaatlere veya siyasi oluşumlara ihtiyaç duymadıklarını söyleyerek ‘Biz biat etmeyiz’ dedi

01

 

Balıkesir Barosu genel kurula hazırlanıyor. Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, yeniden aday olduğunu açıkladı. Meyvacı, adaylık açıklamasında üstü kapalı da olsa iktidara sert bir dille yüklenek, “Biz biat etmeyiz” dedi. Basın açıklamasını Baro yönetim kurulu adayları ile birlikte yapan Meyvacı, “Israrla ve önemle altını çizerek belirtmek istiyoruz ki, Balıkesir Barosu’nun hiçbir siyasi partinin, siyasi oluşumun, her hangi bir sosyolojik grubun arka bahçesi olmasına izin vermeyeceğiz. Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korunmasına katkıda bulunmak, bu kavramlara  işlerlik kazandırmak baroların görev ve sorumluluk alanlarını kapsamaktadır. Bu nedenle de ‘sessizlik’, itaat’, ‘biat’, avukatların doğasına, dolayısıyla baroların varlık sebebine aykırıdır. Bu nedenle barolar, hukuku ve hukukçuyu ilgilendiren olaylara, gelişmelere, ilgisiz ve duyarsız kalamaz” dedi.

 

KUVAYİ MİLİLYECİ BARO

Balıkesir Barosu’nun Kuvayi Milliyeci karakterine de dikkat çeken Meyveci, “1920 yılında kurulan ve kurucularının her biri birer Kuvayi Milliye kahramanı olan baromuzun kurucuları başta olmak üzere , baromuzun bugüne kadar sürdürülen; çok önemsediğimiz ilkeli, tutarlı dik duruşu ile gurur duyuyoruz.

Çünkü; bağımsız, özgür, demokrat ve çağdaş  baroculuk  anlayışı ile bağımsız ve özgür savunma, bağımsız yargı, tarafsız yargıç, eksiksiz demokrasi, hukukun üstünlüğü, tam güvence altına alınmış birey hak ve özgürlükleri için çalışmak azim ve kararlılığındayız” dedi.

 

ARKA BAHÇE OLMAYIZ

Baro Başkanı Yaşar Meyvacı adaylık açıklamalarında seçimleri kazanmak için hiçbir cemaat veya siyasi oluşumdan destek aramadıklarını da vurguladı. Meyvacı, Seçimleri kazanmak adına hiçbir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf ve cemaat  ile pazarlık etmedik. Yardım istemedik. Bu ve benzeri oluşumlara diyet borcumuz yoktur. Tekrarlıyoruz. Balıkesir barosu hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmayacaktır. Baromuzun gücünü hiç bir  şekilde, hiçbir kimse ve zümreyle paylaşmamaya kararlıyız” dedi.

 

MEYVACI’NIN EKİBİ

18-19 Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak olan Balıkesir Barosu genel kurulunda yarışacak olan, halen başkan olan ve yeniden aday olduğunu açıklayan Yaşar Meyvacı başkanlığındaki Yönetim Kurulu adayları şöyle: Erol Kayabay, Engin Ada, Keziban Kalcı, Erhan Sarıkaya, Ömer Faruk Yüksel, Günseli Günsay, Tülin Küçükler Akyazar, Recep Yücebaş, Alpsan Öztekin, Bülent Onaylı, Kemal Turan, Ferudun Tağa, İbrahim Keskin, Gültekin Başar, Ahmet Karahan.

Denetleme Kurulu adayları: Duygu Güvenç, Ayfer Bayaslan, Kemal Tutkopar.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Delege adayları: Bülent Özaşçı, Müslüm Yulaf, Yasemin Dümen Bozdağ, T.Ersin Dinçkal.

Öte yandan şu ana kadar resmen adaylığını açıklamayan Mustafa Tugay Demiralp’in  ismi de, baro başkan adaylığı için geçiyor.

HABER: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.