Balıkesir Merhaba Gazetesi

YAŞAR MEYVACI YENİDEN BAŞKAN

YAŞAR MEYVACI YENİDEN BAŞKAN
20 Ekim 2014 - 0:09

Genel

Baro Başkanlığı seçimi Yaşar Meyvacı’nın zaferi ile sonuçlandı. Meyvacı böylece ikinci dönem için yeniden başkan oldu.

Balıkesir Barosu’nun önceki gün yapılan genel kurulunun ardından avukatlar, dün sandık başına gitti. Haberin yayına hazırlandığı saatlerde oy ayrımı henüz tamamlanmasa da, fark belirgin bir şekilde Meyvacı’dan yanaydı ve Meyvacı’nın listesi blok olarak kazanmış görünüyordu. Yaşar Meyvacı, geçtiğimiz dönemde Baro Başkanı Muzaffer Mavuk’un milletvekili adaylığı başvurusu için istifasının ardından Baro Başkanlığını bir süre vekil olarak yürütmüş, daha sonra olağanüstü kongrede aday olarak başkanlığa seçilmişti. Dün Baro’nun Özel İdare İş hanında ki salonunda yapılan oylamada iki aday arasında yaklaşık 100 fark vardı.

Avukatlar kaygılı

Baro genel kurulunda yine ülkemizin yargı sisteminde gündeme gelen değişikliklerden, özgürlüklerin kısıtlanmasından duyulan kaygı dile getirildi.

Balıkesir Barosu genel kurulunda eleştiriler hükümete, hükümetin yargı alanında gündeme getirdiği değişikliklere yöneldi. Yargı alanında iktidarın alanını genişletecek uygulamalar yapıldığı vurgulandı. “Makul şüphe” kavramının sakıncaları dile getirildi..Salih Tozan Kültür Merkezinde önceki gün yapılan genel kurulda Baro Başkanlığı için yeniden aday olan Yaşar Meyvacı, “Muğlak bir ‘makul şüphe’ kılıfı ile kısıtlamaların devreye sokulmasından kaygılıyız” dedi. Diğer aday Turgay Demiralp de, “Hukuk sistemimiz ve avukatlık mesleğimiz tasfiye ediyor” dedi.

HÜKÜMET KENDİ ALANINI GENİŞLETİYOR

Balıkesir Baro Başkanlığına yeniden aday olan Yaşar Meyvacı, kongre konuşmasında hem mesleki hem de ülke sorunlarına dikkat çekti. Yargının sorunlarının ağırlaştığını vurgulayan Meyvacı, “Hükümetin yargı alanı ile ilgili yeni girişimlerini eleştirerek, “Arama, mal varlığına el koyma ve dinleme  alanlarında yetkileri genişletilen ve muğlak bir ‘makul şüphe’ kılıfı ile kısıtlamaların devreye sokulmasından kaygılıyız” dedi.  “Seçimleri kazanmak için hiçbir cemaat veya siyasi oluşumdan destek aramadıklarını” da vurgulayan Meyvacı, “Seçimleri kazanmak adına hiçbir siyasi parti, kuruluş, dernek, vakıf ve cemaat  ile pazarlık etmedik. Bu ve benzeri  hiçbir oluşuma diyet borcumuz yoktur. Gücümüzü Baromuzun saygıdeğer mensuplarından alarak ve yalnızca onlara karşı sorumlu olarak yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi. Meyvacı, başkanlık döneminde avukatların haklarını korumak için verdikleri mücadeleler ve  Baro’nun yeni hizmet binası hakkında bilgi verdi, temel atma işinin seçim sonrasına bırakıldığını bildirdi.

MESLEĞİMİZ TASFİYE EDİLİYOR

Balıkesir Barosu Başkanlığı adaylarından Turgay Demiralp ise, daha çok mesleki sorunlara yer ayırdığı konuşmasında hükümetin bazı uygulamalarına da sert bir eleştiri gönderdi. Demiralp, “Ülkemizde hukuk sistemi ve buna bağlı olarak da avukatlık mesleğinin ‘tasfiye’ sürecinde olduğu hepimizin malumudur. Bu anlamda avukata hizmet alanı olarak gördüğümüz baroların, bu tasfiye sürecinin önüne geçmek için etkin rol alması gerekmektedir” dedi.

Demiralp, avukatlık sınavı ve avukatlık yasası ile ilgili düzenlemelerden de kaygı duyduklarını belirtti. Demiralp, baro yönetimi anlayışını ise, “Hukuktan, hukukun üstünlüğünden, demokrasiden yana, hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün meslektaşlarımızın yanında duran, tarafsız, bağımsız, güçlü, adil, özgürlükçü, etkili, üreten ve çözüm odaklı baro yönetimi” diye özetledi. Projeleri hakkında da bilgi veren Demiralp, Baro Yönetim Kurulu, Baro Meclisi toplantılarına katılımı artıracaklarını, ‘Danışma Kurulu’, ‘Genç Avukatlar Kurulu’ gibi kurullar oluşturacaklarını, bir Balıkesir Barosu dergisi çıkartacaklarını bildirdi. Baro genel kuruluna hakimler, savcılar, aynı zamanda baro üyeleri olan AKP İl Başkanı Mahmut Poyrazlı ve CHP İl Başkanı ve eski Baro Başkanı Muzafer Mavuk,  meslek ve esnaf odaları başkanları katıldı.

YAŞAR MEYVACI’NIN LİSTESİ

Yönetim Kurulu: Yaşar Meyvacı(başkan) Yönetim Kurulu adayları şöyle: Erol Kayabay, Engin Ada, Keziban Kalcı, Erhan Sarıkaya, Ömer Faruk Yüksel, Günseli Günsay, Tülin Küçükler Akyazar, Recep Yücebaş, Alpsan Öztekin, Bülent Onaylı, Kemal Turan, Ferudun Tağa, İbrahim Keskin, Gültekin Başar, Ahmet Karahan.

Denetleme Kurulu: Duygu Güvenç, Ayfer Bayaslan, Kemal Tutkopar.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Delegeleri: Bülent Özaşçı, Müslüm Yulaf, Yasemin Dümen Bozdağ, T.Ersin Dinçkal.

 TURGAY DEMİRALP’İN LİSTESİ

Yönetim Kurulu: Turgut Demiralp(başkan), Özkan Başaran, Baki Öğe, Yasemin Budak Çam, Alper Şahin, Mustafa Okay Atalay, Erman Pazarbaşı, Sibel Şenol Pekbay, Murat Somuncuoğlu, Çağlar Kahraman.

Disiplin Kurulu:  Ertan Şirin, Mehmet Karahan, Hatice Dervişoğlu, Mustafa Sertan Kurtdere, Murat Yanar,

Denetleme Kurulu: Zeynep Gökçem Şahin, Fehmi Levent Kocabaş, Onur Akgün.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Delegeleri: Fevzi Şen, Kemal Çelikboya, Halil Kandiye, Abdurrahman Selçuk Erakkuş. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.