Balıkesir Merhaba Gazetesi

YEDAM GELECEĞE UMUT OLACAK

YEDAM GELECEĞE UMUT OLACAK
07 Eylül 2015 - 9:38

Genel

YEŞİLAY bağımlılıkla mücadele kapsamında içerisinde psikolojik ve sosyal desteğin verileceği YEŞİLAY Danışma Merkezleri(YEDAM)’ ı açıyor.

  YEŞİLAY açtığı danışma merkezleriyle bağımlı olan bireylerin yeniden hayata kazandırılması ve hayat kalitelerinin yükseltilmesi için uzman psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları işbirliğinde yüz yüze ve telefon üzerinden ücretsiz hizmet verecek.

İlki YEŞİLAY Genel Merkezi tarafından İstanbul’ da açılan YEDAM Türkiye’de bulunan 120 şubede de aynı hizmeti vermeyi hedefliyor. İstanbul’ un ardından İkinci merkezi Balıkesir’ de açmak için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen YEŞİLAY Balıkesir Şube Başkanı Abdulkadir Çelik “YEDAM’ ın ikinci merkezini Türkiye’de ki 120 yeşil ay şubesi arasında Balıkesir’ de açmak istiyoruz ve bunun için çalışmalarımızı başlattık” dedi.

Bu yıl ilki İstanbul Yeşil Ay genel merkezinde açılan YEŞİLAY dayanışma Merkezleri (YEDAM)  ile ilgili B.MERHABA’ ya açıklamalarda bulunan şube başkanı Çelik “ Bu yıl Yeşilay Genel Merkezi bir ilki başardı ve YEŞİLAY dayanışma merkezi (YEDAM)’ı kurdu. Bu merkezde bağımlılıklarla ve çeşitli sorunlarla ilgili psikolojik, danışmanlık ve çeşitli hizmetler veriliyor. Aynı zamanda 4447975 telefon numarasından da danışmanlık desteği alınabiliyor.  Danışma merkezlerinde alanında uzman psikoloklar ve sosyal hizmet uzmanları  hizmet veriyor. YEŞİLAY genel merkezinin açmış olduğu Danışma Merkezi YEDAM’ ı Türkiye’de ki 120 yeşil ay şubesi arasında biz ikinci olarak açmayı düşünüyoruz” dedi.

“Bağımlılıklarla mücadele ediyoruz”

YEDAM’ da ne tür hizmetler verileceği hakkında açıklamalarda bulunan şube Başkanı Çelik “ Toplumumuzda YEŞİLAY ile sadece sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılıklarıyla uğraşıyor başka faaliyetleri yok ve açacağımız YEDAM’ larda da sadece sigara, alkol, uyuşturucu bağımlıları gelip faydalanacak gibi bir algı var. Evet sigara,alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarıyla mücadele ediyoruz ama mücadelemiz sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde çeşitli bağımlılıklar türedi. Biz teknoloji bağımlılığıyla da mücadele ediyoruz, alışveriş bağımlılığıyla da ve daha pek çok alanda mücadele veriyoruz. YEŞİLAY felaketten önce alınan tedbir demektir, asıl amacımız budur.”

“Çalmadık kapı bırakmayacağız”

YEŞİLAY danışma merkezinin (YEDAM) önemli bir hizmet olduğunu ve Balıkesir’de açılması için çalınmadık kapı bırakmayacaklarını ifade eden Başkan Çelik YEDAM’ ın işlevi hakkında açıklamalarda bulundu. İnsanların psikolojik destek denilince mesafeli durduğunu ifade eden Çelik “ İnsanlara psikolojik destek vereceğiz dediğimizde “ben bağımlı değilim ki neden psikolojik destek alacağım, benim akli sorunlarım yok” gibi bir algıları var. Bu yüzden YEDAM’ ı Balıkesir’ de açabilirsek burayı gençlik merkezleri gibi kullanacağız. İçerisinde çeşitli faaliyetler yapacağız, aynı zamanda gençlerimizin bu merkezde vakit geçirmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

“Ateş düştüğü yeri yakmaz, yakmamalı ”

YEDAM’ ın gelecek nesil için bir umut olacağını ifade eden şube başkanı Çelik “ YEDAM bir gelecek projesi olacak. Bu yüzden kapı kapı dolaşacağız ve YEDAM’ ı kuracağız. Bugün hepimiz duyuyoruz uyuşturucu bağımlısı bir genç ölmüş veya başka bir bağımlılık sebebiyle kendini öldürmüş. Bu gibi olayları yaşandığında ateş düştüğü yeri yakar gibi bir söylem kullanılıyor. Ateş düştüğü yeri yakmaz, yakmamalı. Düşen ateş seni de beni de yakıyorsa o zaman YEŞİLAY’ cı oluruz. Demeliyiz ki biz o gencimize neden elimizi uzatmadık. Bu yüzden hep beraber tüm kurum ve kuruluşları, belediyelerimiz gençliğimize sahip çıkmalıyız, bunun yollarını aramalıyız” dedi. Belediyelerden de ricada bulunan Çelik “ açmak istediğimiz YEŞİLAY Danışma Merkezi (YEDAM) için, Belediyelerimizin açmış olduğu tesislerde yer verilse güzel bir işe imza atmış olunur. Bu iş için kapı kapı dolaşacağız” dedi.

“Sadece bağımlılıkla mücadele etmiyoruz”

13 Ocak 2012’ den bu yana başlayan ve 4 yıl boyunca başkanlığını sürdüren Yeşilay Balıkesir Şube başkanı Abdulkadir Çelik Yeşilay’ ın Balıkesir ve Türkiye genelindeki faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.İlk göreve başladığı süre içerisinde Vali Ahmet Turan ile beraber bisiklet turu ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Çelik “ Türkiye Yeşilay Genel Merkez’ i olarak sosyal projeler adına hibe verildi. Verilen bu hibe ile 14–18 yaş aralığındaki gençlere Balıkesir şehir merkezinde bir eğlence alanı oluşturduk. Futbol turnuvası, piknikler ve pek çok etkinliği Balıkesir’ de gerçekleştirdik.” 2012 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü rehberlik araştırma merkezi ile birlikte tercih masası oluşturduklarını ifade eden Yeşilay Balıkesir Şube Başkanı “ verdiğimiz bu hizmet Yeşilay’ ın sadece bağımlılıklarla uğraşan bir kurum olmadığını gösteriyor” dedi.

“İlki Balıkesir’ de uygulandı”

2015 yılının Mart ayında Türkiye genelinde yapılmaya başlanan ve Yeşilay şubeleri arasında ilk olarak Balıkesir şubenin gerçekleştirdiği Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı (TBM) ile alakalı açıklama yapan Şube Başkanı Çelik “  Bu uygulama Türkiye’ De 120 Yeşilay şubesinde gerçekleştirildi ve şubeler arasında bu program ilk defa Balıkesir’ de gerçekleştirildi. Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Programı(TBM)  kapsamında ülkemizde bağımlılıklarla mücadelede yaşanılan eksikliklerin giderilmesi ve toplumun tüm katmanlarında bağımlılıkla mücadele konusunda okul ve aile tabanlı yöntemleri bir araya getirerek toplumsal bir mücadele başlatmayı amaçlıyor. Bu program kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 3 gün boyunca belirlenen rehber öğretmenlerimizle sürekli iletişim halinde olduk, bu kapsamda 12 seminer yapıldı ve 346 öğretmen bu TBM’ de görev aldı” dedi.Yeşilay Şube Başkanı Abdulkadir Çelik “ TBM–2 programını okullar açıldıktan sonra uygulamayı düşünüyoruz ve bu kapsamda önceki TBM-1 programında eğitim almış ve seminerlerimize katılmış öğretmenlerimizi alanda denetleyeceğiz, yani şu an bu programı sürdürüyor mu? ,kaç kişiyi bu program dâhilinde bağımlılıklar hakkında bilinçlendirmiş bunları inceleyeceğiz” dedi.

Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek

Yeşil Ay Balıkesir Şube’ nin İl Milli Eğitim ile ortak gerçekleştireceği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek projesi ortaöğretim ve ilköğretimlerin Yeşilay’ ın faaliyetleri hakkında bilinçlenmesini sağlayacak. Şube Başkanı Abdulkadir Çelik “ Bu yıl yapacağımız Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek projesi ile Yeşil Ay’ ı ve yapmak istediklerini daha çok kitleye duyuracağız. İlköğretim ve ortaöğretimlerde uygulanacak olan bu proje kapsamında şiir, afiş,resim,karikatür yarışması yapılacak ve yarışma sonucunda birinciye Tam Altın verilecek.Projemiz ekim veya kasım ayında başlayacak.”

“Her alanda bulunmak istiyoruz”

YEŞİLAY olarak toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden şube başkanı Çelik “ şube olarak toplumumuzun bütün kesimlerine bir bilinç sağlamak istiyoruz ve bu neden YEŞİLAY’ ın hayatın her alanında gerekli olduğu bir kurum olduğunu ifade etmek istiyoruz. Şube olarak bu yıl yapacağımız projeler arasında okullarımızda bulunan YEŞİLAY kulüplerini aktif hale getirip işlevsel olmasını sağlayacağız. Yine şube olarak birimlerimizi kurup daha aktif bir şekilde hizmet vereceğiz. Üniversitelerde etkin olmak istiyoruz. Üniversite içerisinde seminerler düzenleyerek gönüllülerimizi oluşturmaya çalışacağız. Birde gençlerimizin sportif faaliyetlere katılması için onlara özel indirimler uygulayarak teşvik etmek istiyoruz. Bu kapsamda bir halı saha ile anlaşarak gönüllülerimizin indirimli maç yapmasını sağlayacağız” dedi. Samet Yıldırım

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.