Balıkesir Merhaba Gazetesi

YEDİ TELDE 1500 YILLIK TARİH

YEDİ TELDE 1500 YILLIK TARİH
Taylan Kuşdoğan
Taylan Kuşdoğan( [email protected] )
18
15 Mayıs 2019 - 7:33

Söze yedi tel diye başlayınca bilenler anladı bile hemen neden bahsedeceğimi. Dede korkut hikayelerinden Pir Sultan’lara, Pir Sultan’lardan Aşık Veysel’lere uzanan bir çalgı.

Büyük büyük babasının adı kopuz. O zamanlar öyle çok fazla teli yok bu günlerde olduğu gibi. Hele bu gün aşığın yüreğine işleyen bam telinin adı bile yok ortada. Bir bebeği beşiğe beler gibi beleyip her göç türküsünün ardı süre takılıp gelmiş buralara. Köy köy gezmiş Aşıkların elinde. Gelmiş 21.yy’a. Bu yüzyılda köylere de sığamamış elbette. Başlamış yine bir göç hikayesi. Tellerinin arasına almış aşkını, edebini, erkanını, yolunu, yoldaşını ve o amansız kavgasını gelmiş kentin göbeğine. Kalabalığın, gürültünün, hengamenin içinde yer aramış kendine. Usta elleri bulana kadar örselemişler haylice. İçine öyle anlamsız öyle garip dünyalar yerleştirmek istemişler ki almamış bir türlü içine eğreti sevdaları. Buğdaya dokunmamış ellerde soluksuz kalmış. Taa ki Arif’leri, Erdalları bulana kadar. Ustaları da örselemek istemiş bu kentin kaosu ama olmamış. Diş geçirememişler. Buğday tutan ellere öyle sıkı sıkıya yapışıp nefes almaya başlamış.

Elbette öyle tek bir köşede anlatılacak kadar kısa değildir bağlamanın hikayesi. Bu günlük böyle kısa bir giriş yapalım bu kadim dostumuzu anlatmak için. Önümüzdeki günlerde uzun uzun muhabbet etmek dostumuzu yakından tanımak üzere şimdilik hoşçakalın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.