Balıkesir Merhaba Gazetesi

YENİ DÖNEM YENİ HEYECAN

YENİ DÖNEM YENİ HEYECAN
19 Eylül 2014 - 12:04

Genel

1992 yılında kurulan BAÜ, 11 Fakülte, 5 Enstitü, 5 Yüksekokul, 16 Meslek Yüksekokulu, 20 Araştırma Merkezi ve 10 bin 192 yeni öğrencisi ile yeni döneme başladı.

İKİ AÇILIŞ BİRDEN YAPILDI

05

 

BAÜ yeni Akademik Yılı açılışı ile birlikte Veteriner Fakültesi’nin yeni binası da hizmete açıldı. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cengiz Ceylan bina hakkında bilgi verdi, fakültenin öğrenci sayısı 158’e ulaştı.

Atama makamına mesaj gönderdi

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, Yeni Akademik Yılı açılış  töreni konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Başbakan iken de dile getirdiği ‘2023 vizyonuna’ göndermede bulundu. Prof. Alkan, bu hedefe uygun çalıştıklarını vurguladı.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Yeni Akademik Yılı törenle açıldı. Rektörlük seçimlerine az bir zaman kala, Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan törende konuşan  Rektör Prof. Dr. Mahir Alkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Başbakan iken de dile getirdiği ‘2023 yılı hedeflerini’ hatırlatarak, Erdoğan’ın ortaya koyduğu ‘2023 vizyonu’ doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini, Tıp Fakültesi’nin de Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda geliştirildiğini vurguladı. Akademik yıl açılışı sonrasında Veteriner Fakültesi’nin yeni binası da törenle hizmete açıldı. Böylece iki tören birlikte yapıldı.

Prof. Alkan, konuşmasında sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve devlet kurumları ile bilgi ve deneyim paylaşımı içerisinde bulunduklarını belirterek, “Üniversite-Kent, Üniversite-Sanayi ve Üniversite-Sivil Toplum kaynaşmalarının gerçekleştirilmesi bakımından; Balıkesir’deki ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan istişareler sonucunda, Teknokent A.Ş.’nin kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Teknokent Yönetici Şirket Ortakları arasında Üniversitemiz ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası, Bandırma Ticaret Borsası, Balıkesir OSB, Bandırma OSB ve Burhaniye Ticaret Odası yer almıştır” bilgisini verdi.

IMG_3496

TIP FAKÜLTESİ BÜYÜDÜ

Prof. Alkan, BAÜ Tıp Fakültesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda aşamalar kaydedildiğini vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevinde iken açılışına teşrif ettiği Üniversitemiz yeni hastanesinin, hizmet verdiği branş sayısını ve hizmetlerinin kalitesini arttırmak adına önemli kaynak aktarımı gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında Tıp Fakültesinde 52 akademik personel bulunurken, bu sayı bugün 128’e ulaşmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde Üniversite hastanemizden hizmet alan vatandaşlarımızın sayısında önemli artışlar gerçekleşmiştir” dedi.

 

10 BİN YENİ ÖĞRENCİ

10 bin yeni öğrenci ile birlikte öğrenci sayısının 40 bini bulduğunu bildiren Prof. Alkan, yeni öğrencilere “hoş geldiniz!” dedi. Akademik kadronun, Balıkesir Üniversitesi’nin başarısında en büyük paya sahip olduğunu kaydeden Alkan,  akademik kadroya; “sizlerin çalışmalarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına sonuna kadar destek olmaya devam edeceğiz. Özlük hakları başta olmak üzere Üniversitemizin menfaatlerini gerektirecek her konuda tarafsızlığımızı sürdürerek liyakat esaslı adımlarımızı gelecekte de sürdüreceğiz” diye seslendi.

 

ÜNİVERSİTEYİ DESTEKLEYECEĞİZ

BAÜ Yeni Akademik Yılı açılış törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, üniversiteyi desteklemeye devam edeceklerini bildirdi. Başkan Uğur, Balıkesir’in coğrafi ve ekonomik büyüklüğüne vurgu yaptığı konuşmasında Balıkesir’in, Türkiye’deki üretimin yüzde 60’ının yapıldığı  İstanbul-Muğla sahil hattının tam ortasında yer alan bir il olduğunu, Balıkesir’den iş adamlarının yoğun şekilde arazi satın aldığını ve ilin 2050 yılı nüfusunun 5 milyona ulaşacağının hesaplandığını belirtti. Başkan Uğur, bu yapıda bir ilin, bir değil üç üniversiteye sahip olması gerektiğini savundu. Uğur, Balıkesir Belediyesi’nin master planlarının diğer illerdeki üniversitelerle yapıldığına dikkat çekerek, “Balıkesir Üniversitemizin bütün planlarımızın içinde olmasını arzuluyoruz” diyerek üniversite yönetimine bir çağrıda bulundu.

IMG_3491

Atatürk anıtındaki ilk tören sonrasında Kampus Kongre Merzezinde devam eden törene; Vali Vekili Nusret Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur,  9 Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İshak Dayıoğlu,  İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ömer Arık, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Susurluk Belediye Başkanı Hüseyin Hızlıoğlu, Balıkesir eski belediye başkanlarından BAÜ Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ziyaettin Tan, akademik kadrodaki öğretim üyeleri, öğrenciler ve diğer konuklar katıldı.

 

TÖRENDEN NOTLAR

. BAÜ yeni akademik yılı açılışında her zamankinden farklı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın da fotoğrafı vardı.

. Veteriner Fakültesi’nin yeni binasına Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’a teşekkür pankartı asıldı.

. Akademik yıl açılışında müzik bölümü öğretim görevlileri; ‘Yemen’, ‘Yaman Ayrılık’ Türküleri ve ‘Samanyolu’ şarkısını seslendirdi.

. Törende müzik bölümü öğrencileri de olunca İstiklal Marşı daha güzel seslendirildi.

 . Törene kampüste çok büyük oranda inşaat işleri yapan Kırcal İnşat sahipleri de çelenk gönderdi.

HABER: KAMİL AKYÜREK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.