Balıkesir Merhaba Gazetesi

YENİ DÖNEMDE VAKIFLAR

YENİ DÖNEMDE VAKIFLAR
27 Ekim 2015 - 10:04

Genel

Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Muhammed Şakir Erarı,‘Balıkesir’de il ve ilçelerinde yaklaşık 300 Civarında tarihi eser, Vakıf Kültür Varlığı olduğunu söyledi.

Yüzyıllardan buyana yapılmayan bir işlem olarak eserlerin tümüne ulaşmak bir anda mümkün değil Diyerek Balıkesir’de ki tarihi eserleri ve yapılan restorasyon çalışmalarını değerlendirdi.

300 CİVARINDA TARİHİ ESERİMİZ VAR

Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürü Muhammed Şakir Erarı ‘Balıkesir’de il ve ilçelerinde yaklaşık 300 Civarında tarihi eser, Vakıf Kültür Varlığı var. Bunların tamamına ulaşmak yüzyıllardan buyana yapılmayan bir işlem olarak tamamına ulaşmak bir anda mümkün değil. Bunun tervici, aşamalı, etaplı olarak yapılması gereken işlem bu. Ciddi, titiz ve yorucu bir çalışma gerektiriyor. Önce proje ihalesi bir eseri restore etmeyi hedefliyoruz ve onunla ilgili proje ihalesi yaptırıyoruz. Proje ihalesi mevcut durumunu tarif eden projeye röleve diyoruz. Eski dönemlerde değişikler görmüşse değişiklikleri görmüş olana Restitüsyon projesi diyoruz birde tamir ettiğimizde şekli ne olacak bunu tarif eden projeye de Restorasyon projesi diyoruz ve bu 3 projeyi de yapmak gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.

YENİ DÖNEMİN VAKIFLARI

Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürü Muhammed Şakir Erarı Balıkesir’de yapılan ve yapılması düşünülen restorasyonları anlattı. Vakıflar Bölge Müdürü Erarı, Vakıflar Genel Müdürlüğünün temel sorumluluklarını değerlendirdi ve şöyle konuştu: ‘Geçmişten gelen Vakıflar için 1926 yılında medeni kanun kuruldu.1935 yılında Vakıflar kanunu yürürlüğe girdi. O dönemde Vakıflara, yeni bir tanım getirdi. Medeni kanunla kurulan Vakıflar yeni Vakıf oluyor. Yeni dönemin Vakıflarını oluşturuyor bundan öncekiler ise Mülhak ya da Mazbut Vakıf. Şimdi biz medeni kanundan önce kurulmuş vakıfların sorumluluklarını, arazilerinin Emlak’ının değerlendirilmesi, kiralanması, gelirlerinin en verimli şekilde kullanılması ve gelirlerinin arttırılması gibi sorumlulukları yürütüyoruz.’

MAZBUT VE MÜLHAK VAKIFLAR

Vakıflar Balıkesir Bölge Müdürü Muhammed Şakir Erarı Mazbut Vakıf dediğimiz ,aslında kendi kendini yönetmesi gerektiği halde yönetilemez hale geldiği için bizim tarafımızdan yönetimi devralınan Vakıf demek diyerek bu tip eserlerin çok sayıda olduğunu belirtti.Erarı, ‘ Biz sadece bu vakıflarla ilgileniyoruz. Mülhak Vakıf sayısı çok az ve kendini kendi yönetmektedir. Vakıf edicinin evlatları onu yönetmektedir biz onlara karışmıyoruz. Sadece Belirli dönemlerde denetimini yapıyoruz.’ dedi.

İKİ ANA GÖREV

Erarı Vakıflar Genel Müdürlüğünün görevini ise şöyle tanımladı: Medeni kanundan önce kurulmuş vakıflardan yönetimi Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmiş, geçmiş olanların mallarını idare etmek ve bunların tescilli eski eserlerini (Korunması gerekli Kültür Varlığını) restore etmek. İki ana görevimiz bu başka ufak tefek görevlerimizde var. Bir yapının kültür Varlığı olarak tanımlanması işini Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Yapıyor. Biz raporluyoruz. Eğer konu bizimle ilgili Vakıf Varlığı ise Cami, Han, Medrese, Hamam, Çeşme, Türbe Kervansaray, Zaviye gibi Yapılarsa Kültür Varlığı niteliğinde ise raporluyoruz. Kültür Varlığı Koruma Kuruluda tesciline karar veriyor. Bunlara biz Vakıf Kültür Varlığı diyoruz. Halk arasında eski eser dediğimiz varlıklar. Vakıf eski eserlerin usulüne uygun korunması bizim sorumluluğumuz. İki büyük hizmet alanımızdan birincisi Vakıf eserlerinin değerlendirilmesi İkincisi de Vakıf Kültür Varlıklarının restore edilmesi.

KURUL PEK YETİŞEMİYOR

Bölge Müdürü Muhammed Şakir Erarı, projelerin hazırlandıktan sonra ilgili Koruma kuruluna gönderildiğini ve Düzelttirecekleri varsa düzeltme yapılan projenin sonunda onaylayıp tamamlandığını belirtti. Erarı yetişebileceğimiz iş kapasitesine göre, onaylı projeler için uygulamaya başlıyoruz diyerek bu süreci şöyle anlattı: ‘ Uygulama ihaleleri açıyoruz. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları Bölge kurulları şeklinde düzenleniyor. Birden fazla koruma kurulu olabiliyor. Bursa Balıkesir Yalova Bilecik gibi alanlara şamil şeklinde görev yapıyor ve Balıkesir’e pek yetişemiyor. Bizim aylarca bekleyen projelerimiz var. Buda ciddi rahatsızlığa yol açıyor. Uygulamanın kötü yürümesi nedeni ile Kullandıkları kriterlerde tartışılır. Şimdi Balıkesir’e bir kurul açılmasına karar verildi. Ama henüz bildiğim kadarı ile hazır değil. Semra Aman Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.