Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yeni Dünyada Fakire Yer Yok?

Yeni Dünyada Fakire Yer Yok?
Prof. Dr. İbrahim Aydın
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
06 Nisan 2021 - 8:41

Yeni Dünyada Fakire Yer Yok?

Eskiden fakir ile zengin arasında bu kadar uçurum yoktu. Ya da vardı da biz bilmiyorduk. Veya sosyal medya bu kadar gelişmemişti ve haberdar değildik. O zamanın zenginleri mal varlıklarını ve şaşalı yaşantılarını günümüz zenginleri gibi gözümüze gözümüze sokmuyordu!.

Eskiden fakirdik, ama mutluyduk be!. Çevremizdekiler de bizim gibiydi. Bayramdan bayrama elbise alır, kurbandan kurbana doyasıya et yerdi. Ancak mutluyduk ve kendimize göre hayallerimiz de vardı.

O zamanlar manevi değerler, insani değerler daha önemliydi. Saygı, sevgi, ikram, misafir sevgisi vardı. Büyüklermizin küçülen elbiseleri giyilir, büyüyeceğiz diye hep bir boy büyük alınırdı. En güzel karpuz veya kavun tahta divanın altına saklanırdı misafir için. En iri horoz misafir için ayrılırdı.

Şehirdeki fakirlerimiz pazarlara akşamüstü giderdi. Çünkü akşamüstü fiyatlar düşerdi. Durumu iyi olanlar sabahtan gider, ürünlerin güzellerini alırdı. Fakirler de akşamüstü haftalık pazarını yapardı.

Kırık yumurta, tanelenmiş üzüm alırdık ucuz diye. Parzarcıların yüzde sekseni köylü yani gerçek üreticiydi, geri kalanı da esnaf, yani alıp satan. Köylü ikindiye kadar malını belli bir fiyata satar, ondan sonra elinde kalmaması için fiyatları aşağı çekerdi. İşte fakir için tam alış veriş zamanı! Hatta bazan kalan ürünlerin ücretsiz dağıtıldığı bile olurdu.

Ya şimdi öyle mi? Şimdi pazarın yüzde sekseni pazarcı, geri kalanı üretici. Fiyatlar gün boyu aynı. Esnaf ürünü satın aldığı için fiyatı düşüremez, bu pazarda satamazsa yarın diğer pazarda satar. Yani olan garibana oldu!. Günün hangi zamanında gitse fiyatlar aynı. İşin kötüsü ne biliyor musunuz, pazardaki yüzde yirmilik o üretici 50 yaş ve üzeri. Yani 10-15 sene sonra onlar da olmayacak. O zaman fakirin işi daha da zor.

Günümüz dünyasında geçmişte hayal etmediğimiz gider kalemleri eklendi. Paramız olmasa tuvalete bile gidemeyeceğiz bir dönem yaşıyoruz. Yani bu modern dünyada fakire yer yok vesselam. Rabbim sonumuzu hayretsin….

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.