Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Yeni Felaketler Yaşanmasın!”

“Yeni Felaketler Yaşanmasın!”
14 Mart 2022 - 8:37

“Yeni Felaketler Yaşanmasın!”

 

TMMOB Balıkesir Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici nükleer santraller ve felaketlere değinen bir açıklama yaptı.

 

‘’TÜM DÜNYAYI ALARMA GEÇİREN OLAY’’

 

Betül Dikici açıklamasında: ‘’ Bundan on bir yıl önce, 11 Mart 2011 tarihinde Japonya’da meydana gelen şiddetli deprem sonrası oluşan tsunami, Fukuşima-Daiichi nükleer santralını da etkiledi. Oluşan dev dalgalar, santral bölgesini su altında bıraktı. Denizden gelen su, Daiichi nükleer güç santralında bulunan reaktörlerden üç adetinin soğutma suyu devrelerine elektrik sağlayan yardımcı sistemlerine hasar verdi. Yardımcı sistemler çalışmayıp, elektrik sağlayamayınca üç reaktöre soğutma suyu gitmedi, reaktörlerin çekirdekleri soğutulamadı ve erimeye başladı. Reaktörlerde radyasyon sızıntısının başlamış olması tüm dünyayı alarma geçirmeye yetti’’.

 

‘’FUKUŞİMADA GERÇEKLEŞEN FELAKET’’

 

Dikici :’’Fukuşima felaketi nükleer santrallar da meydana gelebilecek kazaların sonuçlarının çok yıkıcı olacağını tüm dünyaya gösterdi. O güne kadar söylendiği gibi, Çernobil kazasının istisna olmadığını, en güvenli diye tanıtılan nükleer santral ve reaktörlerin bile ciddi risklerle karşı karşıya olduğu görüldü.  Kazadan sonra ilk günlerde, ilgili kuruluşlar tarafından can kaybı olmadığı ve yalnızca maddi hasar meydana geldiği açıklandı. Ama felaketin onuncu yılı olan 2021 de açıklanan veriler, ilk günlerde verilen bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu’’dedi.

 

‘’ZAPORJİYA NÜKLEER SSANTRALİNDEKİ PATLAMA’’

 

Dikici: ‘’Fukuşima-Daiichi Nükleer santralında meydana gelen felaket Ukrayna’da bulunan Çernobil nükleer felaketinden sonra dünyanın karşılaştığı ikinci büyük felaket olarak kabul edilmektedir. 1986 yılında meydana gelen Çernobil nükleer felaketi üzerinden 36 yıl geçmiş olmasına karşın kaza alanı henüz temizlenememiştir ve felakete neden olan reaktör çekirdeği halen radyasyon yaymaya devam etmektedir. Diğer tarafta, Rusya Ukrayna savaşı sırasında Zaporijya Nükleer Santralında meydana gelen patlama ve yangın nükleer santralların dünya için nasıl bir tehlike olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir’’dedi.

 

‘’SANTRALİN SİLAHA DÖNÜŞME TEHLİKESİ’’

 

‘’Ukrayna’da bugün karşılaşılan bu durum bir savaş halinde nükleer santralların kolayca çok büyük bir tehdit silahına dönüşebileceğini göstermiştir. Bilerek veya bilmeyerek savaş bölgesindeki bir nükleer santrala düşen bir füze, çekirdek koruyucu zırhını geçemese bile daha düşük güvenlik önlemleri ile korunan atık depoları, yardımcı besleme devreleri, soğutma suyu temin tesisleri gibi tesislere zarar vermesi halinde ortaya çıkacak felaketin sonuçları Çernobil veya Fukuşima felaketlerinden daha büyük olabilecektir. Bu da savaşın gidişatını da değiştirebilecek bir sonuca neden olabilir’’.

 

‘’AKKUYU NÜKLEER SANTRALİNİN YAPIMI DURDURULMALIDIR’’

 

Dikici konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi: ‘’ Ne yazık ki bir savaş durumunda, bulunduğu ülkeye bu denli büyük sorunlar yaratma riski içeren bir nükleer santral da, yurdumuzda inşa edilmektedir. Bugün Akkuyu’da yapılmakta olan nükleer santralın yarın ülkemiz için büyük bir tehlike olmayacağını söylemek Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra artık mümkün değildir. Bütün dünya Rusya-Ukrayna Savaşı’nda saldırılara hedef olabilecek nükleer santralların doğuracağı riskler ve sorunları konuşmaktadır. Ülkemizde ise siyasi iktidar, Ukrayna’da olabilecek bir nükleer santral kazasının yıkıcı etkilerine karşı uygulanacak Acil Eylem Planı ve Tedbirlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünmemektedir. Tüm çabaları TBMM’den jet hızıyla geçirdikleri bir yasa ile Rus şirketlerinin çıkarlarını kollamaktır.Hiçbir toplumsal, ekonomik ve çevresel faydanın olmadığı bu tehlikeli nükleer hevesten derhal vaz geçilmelidir. Bugün artık iyice ortaya çıkan nükleer santrallarla ilgili tehlikeler ve riskler siyasal iktidar tarafından da görülmeli ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı durdurulmalıdır’’.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.