Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yeni su tarifesi Meclise sunulacak

Yeni su tarifesi Meclise sunulacak
21 Kasım 2014 - 0:10

Genel

Su zammı ile ilgili olarak Tarife Komisyonu yeni düzenleme yaptı. Tarife, Büyükşehir Belediye Meclisi onayına sunulacak.

Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi’nin (BASKİ) aldığı kararla suya uygulanan yeni tarifede, özellikle kademeli şekilde uygulanması kararlaştırılan su tarifesi Büyükşehir Belediyesi Tarife Komisyonu toplanarak tarifeyi yeniden düzenledi. Yeni tarife, yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi oyuna sunulacak.

Komisyon, BASKİ’nin su ücret tarifelerini yeniden belirlemek üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur başkanlığında Karesi Toplantı Salonu’nda toplandı.BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, komisyon üyelerine BASKİ’nin bütçesi ve yatırım programı hakkında bilgi verdi. Bayram’ın sunumundan sonra Mehmet Birol Şahin’in başkanlığında yapılan toplantıda BASKİ Tarifeler Yönetmeliği gereğince; su kullanım bedelinin yüzde 50’si olarak su faturalarına yansıyan atık su bedeli oranı kanalizasyon arıtma tesisi olan ilçelerde yüzde 30’ü düşürüldü.

TAKIM ALANINDA YENİ TARİFE

Toplantıda ayrıca; her ilçenin ve belde belediyelerin 30 Mart 2014 tarihi itibariyle kendi belediye meclislerinde karar alarak uygulamakta olduğu su ücret tarifelerinin aynı biçimde uygulanmasına, tarife ücretlerinin TÜFE oranında güncellenmesi kararlaştırıldı. Su faturalarında sayaç bakım ücreti olarak yansıyan bir buçuk ton su bedelinin kaldırılarak, 1,5 TL olarak alınmasına karar verildi. Köyden mahalleye dönüşen kırsal mahallelerde bağlı olduğu ilçenin su tarifesinin yüzde 25’i olarak alınmasına karar verildi.

Tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla hayvancılık tesisleri, sera, park ve bahçelerden su bedelinin yüzde 75’inin Büyükşehir Belediyesi tarafından sübvanse edilmesine, bu konularda faaliyet gösteren işletmelerin su tarifesinin yüzde 25’inin tahsil edilmesi karar alındı.

SU BORÇLARINA 12 TAKSİT

BASKİ tarafından ilçelerde 15 tona ve üzerinde belirlenen ikili kademenin kaldırılmasına ve su bedelinin tek fiyat olarak belirlenmesine karar verildi. Komisyon ayrıca; İbadethanelerden su bedelinin alınmaması; gazi, şehit, dul, yetim ve özürlülerden su faturalarının yüzde 50 indirimli tahsil edilmesi kararlaştırıldı. Su borcu okunmamış ya da geriye dönük borcu olanların borçlarını 12 taksitte ödenmesi kararlaştırıldı. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.