Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yeni yılın ilk günü sessiz ve soğuktu

Yeni yılın ilk günü sessiz ve soğuktu
02 Ocak 2015 - 0:16

Genel

Bir yıl daha sona erdi ve 2015 yılına girildi. Yılın ilk günü soğuğun da etkisi ile neredeyse bütün gün sessizdi. Şehrin en merkezi noktalarında işyerleri kapalı, sokaklar insansızdı. Araç trafiği de arada bir geçen araçlardan ibaretti.

Yılbaşı akşamı bütün sokakların, caddelerin, alış veriş merkezlerinin neredeyse izdiham derecesinde yaşanan hareketlilikten ise eser yoktu.

Aslında bu sessizlik Balıkesir’de çeşitli dönemlerde sık sık karşılaşılan bir durum. Esnafların da güne büyük oranda geç başladığı Balıkesir’de; dini ve resmi bayramlarda, yaz aylarında sık sık yaşanıyor.

Şimdi yeniden normal hayata dönüldüğünde, sokaklar yine biraz olsun hareketlenecek. Esnaf, yine hafta sonunda asker ve  polis okulu öğrencilerinin çarşı iznine çıkmasını, memur ve emeklilerin maaşlarını almasını, yeni bayramları bekleyecek.

Çeşitli siyasi hesaplarla, yeni yerel yönetim yasası ile kağıt üzerinde ‘büyük şehir’ yapılan, köyleri mahalle olan, böylece kırsal nüfusu kağıt üzerinde azaltılan; başka bir değişle ‘kent nüfusu’ kağıt üzerinde artırılan, artık daha ‘kentli’ olan Avrupa Birliği ‘standartlarına’ biraz daha yaklaşan Balıkesir’de bu uygulama da şehrin sosyo-ekonomik yapısına çok fazla bir şey katmadı. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.