Balıkesir Merhaba Gazetesi

Yenilenen SYAL’da Eğitim Başlıyor

Yenilenen SYAL’da Eğitim Başlıyor
09 Kasım 2021 - 18:08

Yenilenen SYAL’da Eğitim Başlıyor

SYAL’in, yeni bina inşaatı tamamlandı.  Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Rona Yırcalı eğitim öğretim yılında açılacak okulun tanıtımını okul bahçesinde ve binasında yaptığı açıklama ile basına tanıttı.

SYAL Türkiye’deki Sayılı Okullar Arasında

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nin yeni bina inşaatı tamamlandı. Okulun 825 öğrencisi ve 72 öğretmen kadrosu başka bir okulda eğitim-öğretime devam ediyor. Yenilenen okulun 22 Kasım tarihinde öğrencilerle buluşması bekleniyor. İlk yapılış tarihi 1987 yılı olan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi 5 yıllık eğitimiyle Türkiye’de sayılı okullar arasında yer alıyor. Bugüne kadar 5 bin 400 öğrencinin mezun olduğu okulun yeniden inşasında SYAL’den mezun olduktan sonra üniversite eğitimi alan mühendisler görev aldı.

YENİLENEN OKUL’DA EĞİTİM VE ÖĞRETİME BAŞLANACAK

Yırcalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Rona Yırcalı : ‘’ Okulun aşağı yukarı inşaat durumunu bitirmiş durumdayız, buradaki arkadaşlarımız eski bina yıkıldıktan sonra bildiğiniz gibi başka bir okulda eğitim görüyorlar. Bu şimdiye dek çok bir problem değildi çünkü Covid’den dolayı devamlılık olmadığı için önemli değildi ancak şartlar değişti ve fiziki binalar daha da önem kazandı. Milli Eğitim ile konuşarak işlerimizi öne aldık, önümüzdeki 1 haftalık tatil nedeniyle ayın 15’inde  okulu buraya taşımaya çalışacaklar, eğitim ayın 20-25’i civarı fiilen başlayacak ’’dedi.

“Babam Resepsiyonda Söz Verdi Bizde Süratli Bir Şekilde Hemen Yaptrıdık”

Yırcalı sözlerine : ‘’ Sırrı Yırcalı Okulu’nun tarihçesi aslen 38 sene önceye dayanıyor. Pederim Sırrı bu okulun yapılma kararını orduevinde düzenlenen bir resepsiyonda veriyor. 30 Ağustos, 29 Ekim resepsiyonları ve 30 Ağustos resepsiyonunda, biz beraber gitmiştik giderken bana bunu arabada söyledi. Biz şaşırdık .Çünkü o zaman böyle Anadolu Lisesi, burada ilk defa yapılıyordu. Okulların yapılıp Milli Eğitime devredilmesi çok yaygın bir işlem değildi. O zamanki resepsiyonda, valilere komutanlara bunu orada açıkladı. Bizde o zamanın şartlarına rağmen çok süratli bir şekilde 17 Ağustos 1987 yılında yaptırdık’’ Diye devam etti.

‘’Sırrı Yırcalı İlkler Arasında İlk Açıldığında 72 Öğrencisi Olan Okul’un Bügün 826 Öğrencisi Var”

“Okul açıldığında 72 öğrenci ve 8 öğretmen vardı. Bugün 825 öğrencisi var, 78 öğretmen ve idarecisi var. O senelerde çok emeği geçmiş, kıdemli müdürümüz Süleyman müdürümüzde Balıkesir’in Milli Eğitimi için önemli bir kamu görevlisi olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu okulun bir ayrıcalığı olarak, Sayın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ında gelmesi vesile oldu, 85’li yıllardan sonra Anadolu Liseleri Balıkesir’de de diğer illerde de tüm Türkiye’de genişledi. Okulun ilklerin olmasını yanında bir ayrıcalığı daha var , 12 Anadolu Lisesi’nin ayrıcalığı var. Bunların 9 tanesi İstanbul’da  1’i Ankara’da 1’i İzmir’de ve 1 tanesi de burada Balıkesir’de, ayrıcalığı İngilizce hazırlığının Anadolu Lisesi olarak bir fazla sene ile eğitim eksikleri gideriliyor”

Syal Mezunları Okula Emek Kattılar

Yırcalı ‘’ Liseye 1 sene hazırlık getirilmesi için çok çabaladık, çok mücadele ettik, biz 2 sene hazırlık okuduk ağırlıklı İngilizceydi biz 1 sene yaptık, buradan mezun olan arkadaşlarımız Boğaziçi gibi Ortadoğu gibi Bilkent gibi İTÜ’nün İngilizce ağırlıklı kısımları gibi buradan giden arkadaşlarımız oldu ve olmaya devam ediyor. Okuldan şimdiye kadar 5600 öğrenci mezun olmuş, buraya bir mimar , bir mühendis gerekiyordu dedik ki bir ayrıcalığı olsun bu okulun bir ayrıcalığı olsun. Ağaçlandırma da yapılacak. Öğrencilere daha insancıl ve sıcak yaklaşım olsun konseptiyle yapılmıştır. Buradan mezun olan Sinan Balcı (Mimar 1998 yılı SYAL Mezunu ), Oğuz Yılmaz (İnşaat Mühendisi 1994 yılı SYAL Mezunu) Ertuğrul Kahraman (Makine Mühendisi Mezunu 200 yılı SYAL Mezunu) Evren Köybaşı (Elektrik Mühendisi  2008 yılı SYAL Mezunu) olarak yapıldı’’dedi.

MERKEZİMİZ BALIKESİR

Son olarak Rona Yırcalı konuşmasında: ‘’ Pederim Sırrı Yırcalı’yı rahmetle anıyorum, Yırcalı ailesi olarak Bilhassa Balıkesir’e eğitim, sosyal, ekonomik bakımdan her zaman merkezimiz Balıkesir.  Yurtiçi, yurtdışı gittik geldik ama hep Balıkesir’de kaldık’’ ifadelerini kullandı .

Okul Yapımı bilgilerinde,’’ Eylül 2020’de başlanmış olan okul inşaatı, 14 ayda bitirilmiş vaziyette, kantin binası, yemekhane, 4 tane laboratuvar , kütüphane, spor dersliği, öğretmen odaları, resim, müzik ve robotik kodlama sınıfları, idari bölümleri , rehberlik birimleri , konferans salonunun kapasite 365 kişi olarak , sinema düzeni sahne hazırlık odası ses ve ışık düzeninin olduğu bilgisi verildi.

Sırrı Yırcalı Okulu Tarihçesi:

Merhum Sırrı Yırcalı tarafından yapımı üstlenilen okulun temeli 07 Aralık 1985 tarihinde atılmıştı.17 Ağustos 1987 yılında tamamlanan okul, 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal tarafından eğitim ve öğretime açıldı. Nursima Akyürek’in Haberi Foto: M.Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.