Balıkesir Merhaba Gazetesi

YEREL GAZETELER TBMM GÜNDEMİNDE

YEREL GAZETELER TBMM GÜNDEMİNDE
23 Ocak 2015 - 0:06

Genel

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş yerel gazetelerin son yıllarda yaşadığı sorunları meclis gündemine taşıdı.
Yerel gazetelerin yaşadığını sorunların başlıca nedeni olarak Kamu İhale Mevzuatında yapılan değişiklilerin olduğunu ifade eden Gümüş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen bir soru önergesi verdi.
Soru önergesinde kamu kurumlarının birçoğunun ihalelerini internet sitesinden duyurmaya başladığını belirten Gümüş, ilçe bazında yapılan ihalenin o ilçenin yerel gazetesinde yayınlanmasının ihale başarısı ve devletin zarara uğramaması için için gerekli olduğunu dile getirdi. İhalelerde gazete ilanının zorunlu olmamasının yerel gazeteleri gelir kaybına uğrattığına dikkat çeken Gümüş, pek çok yerel yayın organının ihale alabilme şartlarını yerine getirmekte zorlandığını vurguladı.
Haluk Ahmet Gümüş verdiği soru önerisinde Ahmet Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
1. Kamu ihalelerinden tüm olası başvuru sahiplerinin haberdar olabilmesi için gazetelerde yayınlanması gerekmez mi?
2. Kamu kurumları belli bir ücretle verdikleri yerel gazete ilanları ile daha fazla başvuru sağlayarak, ihale başvuru ücretleri aracılığıyla ciddi bir gelir elde etmekte iken, niçin bu uygulamadan vazgeçilmiştir?
3. Yerel gazetelerin en önemli gelir kaynaklarından biri olan ihale ilanları zorunlu olmaktan çıkarılırken bu gazetelerimizin durumları gözetilmiş midir?
4. Bir taraftan ilan alabilmek için yerel basından pek çok koşul sahibi olması beklenirken, diğer taraftan ilanların zorunlu olmaktan çıkarılması bir çelişki değil midir?
5. Kamu İhale Kanunu’ndaki esnekliğin ortadan kaldırılarak yeniden ilanların zorunlu hale getirilmesi gibi bir çalışmanız olacak mıdır?
6. Yerel gazetelerin, ilan alabilme şartlarını yerine getirmek için illerde en az 7, ilçelerde en az 5 kişi istihdam etmesi gerekmektedir. İlan şartlarını yerine getirirken ilan zorunluluğunun kaldırılmasından ötürü ilan gelirleri düşen yerel gazetelerin kapanması veya ilan şartlarını yerine getiremez hale gelmesi durumunda kaç kişinin işsiz kalması beklenmektedir? Türkiye genelinde ilan şartlarını sağlayan toplam yerel gazete sayısı nedir ve kaç kişi istihdam edilmektedir? HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.