Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Yerel yönetime özerklik şartını getireceğim’

‘Yerel yönetime özerklik şartını getireceğim’
06 Eylül 2014 - 0:01

Genel

Yerel yönetime özerklik şartını getireceğim

07

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nda söylüyorum, CHP iktidarında yerel yönetim özerklik şartını mutlaka getireceğim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, partinin “sağa kaydığı, Atatürk’ü dışladığı” yönünde eleştiriler olduğunu dile getirdi. “Diyorlar ki elitist parti, devleti yönetemez, çağdaş değil… Ben de şunu söylüyorum; CHP çağdaş, büyük bir partidir. CHP’nin genlerinde Kuvayi Milliye vardır” diyen Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin “ikinci büyük devrimi yapacağız” dediğini anımsattı. CHP’nin cumhuriyeti kuran parti olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şimdi ikinci devrime değil, dördüncü devrime hazırlanıyoruz; özgürlük ve demokrasi devrimi” dedi.

Salondakilerden kendisini iyi dinlemelerini isteyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin 12 Eylül Darbe yasalarına karşı olduğunu, yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını savunduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Şimdi biz sağa mı kaydık? Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesini ve lider sultasının kaldırılmasını savunan parti CHP’dir. Özel yetkili mahkemeleri benim kadar eleştiren başka bir siyasi parti olmamıştır. ‘Bu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sopasıdır’ diyen kim, eleştiren kim? Benim. Silivri’den Ankara’ya gelmeden AKP’li savcılar fezlekemi gönderdiler. Fezlekenin karşısında, ‘dokunulmazlığımı kaldırmazsanız namertsizin’ diyen de benim. ‘Efendin sen doğuda başka, batıda başka şey söylüyorsun.’ Nereye gittiysem, aynı şeyi söyledim. İki tane temel örnek vereceğim. Bir; Hakkari’de ‘yerel yönetim özerklik şartını getireceğiz’ dedim. CHP Kurultayında yine söylüyorum;CHP iktidarında yerel yönetim özerklik şartını mutlaka getireceğiz. Niye söylüyorum? Bakın bizim büyükşehir belediye başkanlarımız var. Ortak hukuku egemen kılmak zorundayız. Sadece CHP’li olduğu için kentsel dönüşüm kararnamesi 2,5 yıl bekledi. Ama yerel yönetim özerklik şartı olsaydı, bunların hiçbirisi olmayacaktı. Biz Trabzon için de Elazığ için de Tekirdağ için de Diyarbakır için de aynı hukukun olmasını isteriz. Yerel yönetici Maliye Bakanının kapısında saatlerce beklememelidir. Onun yeterli gelire kavuşması da CHP’lilerin görevidir.” (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.