Balıkesir Merhaba Gazetesi

YERLİ MALI HAFTASI

YERLİ MALI HAFTASI
12 Aralık 2014 - 0:07

Genel

Namık Kemal İlkokulu 4-A sınıfı öğrencileri ile Değerler Eğitimi Projesi kapsamında “Yerli Malı Haftası” konusunu işledik. Öğrenciler yerli malının önemini anlattılar.

YERLİ MALI, YURDUN MALI      HERKES ONU KULLANMALI

Yerli Malı Haftasını 12-18 Aralık tarihlerinde kutlarız. Öğrencilerimizi tutumlu davranmaya ve Türk mallarını kullanmaya alıştırıp milli kalkınmamıza katkıda bulunmalarını sağlamak; bireylerin ve toplumun refahını, mutluluğunu artırıcı alanlarda en etkili, en verimli yatırım yapma bilincini ve gücünü kazandırmak amacıyla her okulda Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası (Yerli Malı Haftası) düzenlenir.

 İBRAHİM BOZANALP: Yerli Malı Haftasını 12-18 Aralık’ta kutlarız. Yerli Malı haftasında yemekler yer, danslar ederiz. Bugün okullarda ve bazı yerlerde kutlanır. Paramızı dikkatli harcamalıyız. Bazı ürünler tarlada ekilip yaz ve kış bize lazım olur. Ektiğimiz ürünleri yersek hem tutumlu oluruz hem de zengin oluruz.

KARDELEN BAYATA: Yerli malı kullanmalıyız. Kendimiz üretmeliyiz. Paramız dışarıya girmesin. Yerli Malı haftasını kutlamalıyız. Tasarruf yapmalıyız. Yerli malı üretmeliyiz. Fabrikalar kurmalıyız paramız başka ülkelere gitmesin.

GÖZDE ERGENÇ: Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikaların kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek, temeli tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek amacıyla tutumlu yatırımlarımızdır.

EGE DÖNERTAŞ: Kendi ürettiğimiz malları tüketmeliyiz. Başka malları tüketmemeliyiz. Başka malları tüketip almamalıyız. Eğer başka mal alırsak hem kendimiz hem de başkalarını kandırmış oluruz. Yerli malı alırsak kendi ülkemiz zenginleşir. Eğer ülkemiz zenginleşirse fabrikalar daha çok olur. Eğer fabrikalar çok olursa daha çok yerli malı olur. Yerli malı sabır, emek ve kazanç gerektirir.

ALİ GÜLMEZ: Yabancı markaları ürünleri almamalıyız. Kendi ürünlerimizi üretmeliyiz. Sağlıklı besin almalıyız ki sağlıklı beslenelim. Dengeli beslenmemiz gerekir. Yerli malı alırsak ülkemiz gelişir ve zenginleşir.

NURAY İNANLI: Yerli malı tüketmeliyiz. Yabancı markalı ürünlerden almamalıyız. Kendi ürünlerimizi yetiştirmeliyiz. Bir şeyler aldığımızda dikkatli bakmalıyız bozuk çıkmaması için. Yerli malı yemek için üretmeliyiz ve tüketmeliyiz. Hem ülkemizin ilerlemesi hem de ekonomimizin gelişmesi için yararlı olacaktır.

BEDİRHAN KAPLAN: Yerli malı benim için önemli çünkü milletin veya vatandaşın kendi başına yaptığı ürünlere yerli malı denir. Kendi ürettiğiniz bir üründen kazançlı çıkarız. Mesela sebze bitkisini yetiştiririz o bitki bize sebze verir. Biz o sebzeyi hem üretir ve tüketiriz. Hem de paramız ülkemizde kalır. Kazançlı çıkarız. Yerli malı budur.

HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.