SağlıkGündem

Yerli ve Milli Menenjit Aşısı Geliştirildi

Türkiye'de menenjit hastalığına karşı yerli ve milli bir aşının geliştirilmesi büyük bir adım olarak kaydedildi.

Yerli ve Milli Menenjit Aşısı Geliştirildi

Türkiye’de menenjit hastalığına karşı yerli ve milli bir aşının geliştirilmesi büyük bir adım olarak kaydedildi. İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi liderliğinde, Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinden araştırmacılar, yüksek koruyuculuğa sahip ve uygun fiyatlı bir menenjit aşısı için yeni bir yöntem geliştirdi. Bu başarı, Türk bilim insanlarının yoğun çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıktı.

Yapılan araştırmaların sonuçları, “International Immunology” dergisinde yayımlanarak uluslararası bilim camiasına duyuruldu. Bu aşamadan sonra, araştırmacılar klinik deneylere geçerek çalışmalarını insanlar üzerinde sürdürecekler.

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi araştırmacılarından Prof. Dr. İhsan Gürsel, TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı ve Korunma ve Tedavi Ulusal Platformu (KORTUP) konsorsiyumuyla yürütülen aşı geliştirme çalışmalarının, menenjit aşısının yanı sıra yaklaşık 8 farklı aşının yerli ve milli olarak üretilmesini hedeflediğini belirtti.

Menenjit aşısının, hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulandığını ve önemli bir halk sağlığı sorunu olan menenjit hastalığıyla mücadelede kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Gürsel, yeni aşının mevcut aşılara göre daha geniş bir koruma sağladığını ve farklı menenjit varyantlarına karşı da etkili olduğunu ifade etti.

Araştırmanın uluslararası bir dergide yayımlanmasıyla birlikte, Türk bilim insanlarının menenjit hastalığına karşı geliştirdiği yeni nesil aşının etkinliği ve önemi uluslararası düzeyde tanındı. Bundan sonra yapılacak olan laboratuvar testlerinin ardından klinik deneylere geçilecek ve ürünün ortaya çıkması için yaklaşık 3-4 yıllık bir süreç gerekecek.

Prof. Dr. Gürsel, bu çalışmanın menenjit hastalığıyla mücadelede önemli bir ilerleme sağladığı gibi, düşük gelirli ülkelerde sık görülen diğer bulaşıcı hastalıklara karşı maliyeti düşük aşıların geliştirilmesine de öncülük edebileceğini vurguladı. Türk bilim insanlarının bu başarısı, ülkenin bilim ve teknoloji alanındaki potansiyelinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

 

 

AA

Türk Kızılay 2023’te 776 Bin Kişiyi İlk Yardım Konusunda Bilinçlendirdi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu