Balıkesir Merhaba Gazetesi

YEŞİLİ SEV,DOĞAYI KORU

YEŞİLİ SEV,DOĞAYI KORU
10 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Çocuklarımız her zaman en iyi olanı hak ediyor. Geleceğimiz olan gençlerimiz diyor ki bizim sağlıklı yaşamamız için doğayı koruyun, yeşili sevin.

 AHMET: Bence her insan en az bir tane ağaç dikmeli. Ne kadar çok ağaç olursa o kadar iyi olur. Ağaçlar, ormanlar bizim doğal güzelliklerimiz ve zenginliklerimizdir. Ve birçok alanda da kullanabiliriz. Mesela okuldaki sıramız, elimizdeki kalemimiz, oturduğumuz sandalyemiz ve birçok eşyamız.

ALPEREN: Sağlıklı nefes alıp vermemiz için ormanlar çok önemli. Bunu dışında ormanlar olmazsa bazı hayvanlarda evsiz, aç kalırlar. Ormanların, ağaçların saymakla bitmez güzellikleri vardır.

BEYZA: Yeni ağaçlar dikip, yeni ormanlar yetiştirmeliyiz. Ormanlarımızı ağaçlarımızı korumalı ve her zaman ihtiyacımız olmasa bile duyarlı olmalıyız. Ağaç çok önemli mesela çok güneşli günlerde onun gölgesine ihtiyacımız olur. Meyvesini yeriz. Bir sürü alanda bizim ihtiyaçlarımızı karşılar.

EYLÜL: Ormanları temiz tutmalıyız. Hem kendimiz için hem de orada yaşayan sevimli hayvanlar için. Bazen piknik için gidiyoruz her yer çöp. İnsanlar biraz dikkatli olmalılar. Çöpleri çöp kovasına atmalılar. Ve bir daha gittiklerinde o yerin temiz kalması için dikkat etmeliler.

YUNUS: Ağaçlar, ormanlar doğanın vazgeçilmezidir. Ağaç deyip geçmemek lazım. Kuşların böceklerin hayvanların barınağıdır. Eğer ağaçları kesersek onlarda barınamaz ve doğanın dengesini bozmuş oluruz. Bizlerde sağlıklı yaşayamayız

MELEHAT: Ormanların ağaçların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Mesela toprağın nemli kalmasını sağlar, erozyonu önler, selleri engeller, yağmur yağmasına sebep olur. Hayvanlara barınaklık yapar. Kısacası bizim için çok önemlidir.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

AĞAÇ DİKELİM

Gelin ağaç dikelim
Boş gördüğümüz yerlere
Orman sevgisiyle biz
Yükselelim göklere

Herkesten çok masum
Dağlardaki fidanlar
Mutlak ceza çekmeli
Onları kıranlar

Yurdumun her yerini
Ormanlarla donatmalı
Seversen vatanı
Candan koru ağacı

Kırlara doğru uzansın
Ormanların yolları
Altında gölgelendirsin
Salıncakta sallananları
Ceyda BANDIR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.