Balıkesir Merhaba Gazetesi

YETKİN: BALIKESİR İÇİN VARIZ

YETKİN: BALIKESİR İÇİN VARIZ
11 Nisan 2015 - 0:03

Genel

Yeni Hizmet Binası açılışı vesilesiyle görüştüğümüz Balıkesir veteriner hekimler odası başkanı Mustafa yetkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.10 nisan Cuma günü itibariyle Balıkesir veteriner hekimler odası yeni hizmet binasında çalışmalarını sürdürmeye başladı. 5 aydan beri oda yöneticiliğini yürüten Yetkin, 30 senelik bir veteriner hekim. Odada kayıtlı veteriner sayısının 610 olduğunu belirten Yetkin “610 üyemizle birlikte Balıkesir için varız” dedi.

Veteriner hekimler İkilemde kalıyor

Sağlık müdürlüğü personeli olarak tarım ve hayvancılık bakanlığı adına çalıştıklarını belirten Yetkin “ Yasal olarak sağlık personeli olarak göründüklerini ama tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı bir personel olarak çalışmalarını yürüttüklerini belirtti. Yetkin “Umuyorum en kısa zamanda yasal yönden buna bir çözüm getirirler” dedi.

Veteriner hekimlik direkt insan sağlı ile ilgili bir meslek

Ülkemiz de halk sağlığı ile ilgili tek meslek kuruluşu biziz. Gıdanın üretildiği ilk yerden son yere kadar biz kontrol ediyoruz, mezbahalarda Zoonos hastalıklar vardır bunlara meslektaşlarımız müdahalede bulunuyorlar. Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların engellenmesinde ilk rol alan meslek grubuyuz. Veteriner hekimlik deyince halk arasında baytar, hayvan doktoru gibi şeyler akla geliyor. Aslında veterinerlik, hayvan sağlığınla birlikte direkt insan sağlığına müdahil olabilen meslek kuruluşu.

Mesaisiz Hekimler Veterinerler

Bizim mesai saatimiz yok, bizde hasta hırsız gibidir ne zaman geleceği belli olmaz. Gece 3’ de doğum olur hemen gidersin köyde doğum yaptırırsın. Veya hayvanın tohumlamasını yaptırırsın, bu esnada hayvan kızgınsa öğlen kızgınlığı varsa akşama gidip yaparsın, akşam kızgınlığı varsa sabahın erken saatlerinde gidip tohumlamasını yaparsın. Kamu da çalışanların mesai saati diye bir algısı var, ama serbest veterinerlik yapan odamız üyelerinin mesai saati diye bir kavramı yoktur. Ülkedeki ekonomik sıkıntılar sebebiyle meslektaşlarımızın bu emeğinin karşılığını alamadığını görüyoruz. Çünkü köylü ürettiği etten, sütten para kazanamıyor, kazanamadığı zamanda veteriner hekimlerin alacaklarını maalesef ki ödeyemiyorlar.

Bölgemizde yeni bir hastalık türedi “Mavi Dil Hastalığı”

Hayvancılık alanından ilk sıralarda yer alan Balıkesir’de görülen hayvansal hastalıklar hakkında açıklama yapan Yetkin “ Geçtiğimiz yıllarda Balıkesir bölgesinde şap hastalığı yaygın bir hastalık olmaya başlamıştı. Neyse ki uygulanan koruyucu tedbirlerle yaygınlığı engellendi. Tabi tamamıyla yok edilemedi. Bu hastalık her sene farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor tıpkı grip gibi. Şu anda korkulacak bir durum yok. Bu tür hastalıkların bölgede yaşanmasının sebepleri dışarıdan gelen hayvanlardan kaynaklı. Özellikle doğu ülkelerinden gelen hayvanlar Balıkesir ve çevre illerde bu hastalığı ve çeşitli hastalıkları yayıyorlar. Mesela bölgemizde hiç olmayan bir hayvan hastalığı çıktı “Mavi Dil”. Özellikle giriş çıkışların kontrol edilememesi nedeniyle yoğun bir şekilde farklı hastalıklar bölgemize girmeye başladı.

Ne yazık ki bu ülke ithal saman gördü

Geçtiğimiz yıllarda sığır besiciliği de yapmış olan Yetkin “ görüyorum ki bölgemizde ki besicilik faaliyetleri gelişmiş durumda. Vatandaş artık besi yaparken silajını kendisi yapıyor. Bilinçli vatandaşlar kendi yem kırma makinelerini alıp yemlerini kendileri üretiyor. Besicilikten verim alınması için tarıma dayalı bir besicilik yapılması lazım. Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yetmediğinden dolayı saman ithal edildi. Maalesef ki bir tarım ülkesi olarak bu üzüntü verici bir durumdu. Çiftçi eğer kendisi üretirse para kazanıyor. Öteki türlü sanayiciden yem alayım, oradan yonca alayım gibi dışarıdan bir alım gerçekleştirirse hiçbir kar elde edemez. Çünkü gelirden daha fazla gider oluyor. Meslektaşlarımız vatandaşımıza rasyon yapmayı öğretiyor. Rasyonunu hazırlıyor, onun elindeki malzemeyi alıyor tarif ederek ona kendi yemini yapmayı öğretiyor. Bizim görevimiz bu zaten.” dedi.

Son olarak Tarım ve hayvancılık politikalarına da değinen Yetkin “ Ülke olarak Avrupa Birliği ülkesi olacağız diye tarım ve hayvancılıktan vazgeçmememiz lazım. Bunun için yapılacak ilk şeyse köyden kente zoraki göçü engellemek. Buda tarım ve hayvancılık politikalarının iyileştirilmesiyle olur” dedi. Yetkin, Hayvancılıkta ilk sıralarda yer alan Balıkesir için hayvan sağlığı ve besicilikle alakalı bilinçlendirme çalışmalarını yapmaya devam edeceklerini belirtti.    SAMET AYDIN

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.