Balıkesir Merhaba Gazetesi

YGS’ye 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu

YGS’ye 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu
12 Mart 2015 - 0:07

Genel

YGS öncesi  uzmandan öneri

Pazar günü yapılacak Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı öncesinde RAM Müdürü Şenol Yılmaz, öğrencilere sınavda daha başarılı olabilmek için önerilerini Büyükşehir MERHABA’ya anlattı.

Üniversite öğretim almak, geleceğini buna göre hazırlamak için büyük bir mücadele içine girecek olan yüzbinlerce öğrenci, 15 Mat 2015 Pazar günü yapılacak Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda büyük bir heyecan yaşayacak. Bu önemli sınav öncesinde Karesi Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Şenol Yılmaz, öğrencileri bazı önemli uyarı ve önerilerde bulundu. Konuyla ilgili olarak Büyükşehir MERHABA Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan RAM Müdürü Şenol Yılmaz,bu yıl Sınava YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaparken, bunların 908 bin 65’ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825’ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791’ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenlerden oluşmakta” bilgisini verdi.

SINAV AMAÇ DEĞİL ARAÇ

Karesi RAM Müdürü Yılmaz, öğrencilere şu önerilerde bulundu: “Sınavı bir amaç olarak değil, araç olarak görün. Yaşamdaki hedeflerinizi belirleyin ve sınavı bu hedeflere yönelik bir araç olarak değerlendirin. Sonuca değil, sürece odaklanın. Hedefe ulaşmada tüm araçları etkili kullanmayı, sınav aracılığı ile kendi bilgilerinizi, yeterliliğinizi test ederek, eksikliklerinizi fark edebileceğinizi, bunun da kendinizi geliştirme fırsatı sağlayacağını düşünün.

Biliyorsunuz ki sınava hazırlanma uzun bir süreyi gerektirir. Sürekli ve planlı çabayı gerektirir. Son birkaç haftada çaba harcamayla ‘mucize’ yaratılmaz. Siz de uzun süredir bu hazırlığın içindeyseniz son günleri daha sakin ve dinlenerek geçirin. Son zamanda paniğe kapılıp gece-gündüz çalışmanın yarardan çok zararı olabilir. Son andaki ve panik halindeki öğrenmeler, önceki öğrenilenler üzerinde ‘bozucu etki’ yapar ve bellekte karışıklıklara yol açabilir.

SINAVI KİŞİLİK TESTİ GİBİ GÖRMEYİN

Sınava yeterli hazırlandığınızı, elinizden geleni yaptığınızı düşünün, ancak, mükemmeliyetçi olmayın. Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun. Kendinize karşı dürüst olun, eksikliklerinizi fark edin ve gidermek için çaba harcayın.

Sınav, bir bilgiyi ne kadar özümsediğinizi gösteren bir değerlendirme biçimidir. Sınavı kişiliğinizin değerlendirilmesi olarak algılamayın. Sınav sonucunun, belli yeterliliklere ilişkin eksikliklerinizi görmek ve kendinizi geliştirmek için bir fırsat olabileceğini unutmayın.

Sınavdan önceki bu süreçte, öğrenim yaşamınız boyunca elde ettiğiniz başarıları düşünün, başarılı olduğunuz zamanları zihninizde canlandırın. Bu görüntüleri belleğinizde canlı tutmak size moral verecektir. Kendi kendinizi güdülemeye çalışın. Olumlu düşünün. Kontrolün sizde olduğunu anımsayın. “Başarabilirim” diye tekrarlayın. Evet, başarabilirsiniz! Buna önce siz inanmalısınız!

YÖNERGELERİ DİKKATLİ OKUYUN

Sınava ilişkin yönergeleri dikkatli okuyun, sınavın uygulanmasına yönelik gerekli bilgileri bildiğinizden emin olun. Kaygılarınızı ailenizle paylaşın. Onlarla konuşun. Onların sınavı kazanamadığınız zaman da sizi seveceklerine, değer vereceklerine güvenin. Siz onlar için her zaman önemlisiniz, bunu unutmayın! Sınav öncesi ve sınav sonrası süreçte okulunuzdaki Rehberlik Servisinde görevli Psikolojik Danışmanlardan yardım alabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Sınavdan birkaç gün öncesi; en önemlisi, başarılı olacağınıza inanmanız. Bu inancınızı da hiç yitirmemeniz gerekiyor. Sınavı çok gözünüzde büyütüp kendinizi daha fazla strese sokmanız, kaygınızı artırır. İyi bir hazırlık süreci geçirmişseniz büyük olasılıkla sınavınızdan da çok iyi sonuç alacaksınız. Okul yaşamınızda 12 yıldır sınavlardan önce ne yaptığınızda sonucu olumlu etkiledi, neler notlarınızı düşürdü, biliyorsunuz. Bu nedenle herkes kendi gerçekliğine uygun ‘son gün eylem planı’ uygulamalı. Unutmayın, bir yıl boyunca yapamadığınız çalışmayı son birkaç günde tamamlayamazsınız. Alışık olduğunuz beslenme düzenini bozmayın. Uykunuzu almaya dikkat edin.

BESLENME DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİRMEYİN

Sağlıklı beslenirseniz, ruh haliniz de kesinlikle daha sakin olacak.Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolu kalktıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltı yapmak. Tadını bilmediğiniz, yağlı, kremalı, kızarmış yiyecekleri yemeyin. Sindirim sistemi farklı şekilde tepki gösterebilir. Evet, bu sınav sonucuna göre geçmeniz gereken bir baraj var belki ama daha da önemlisi, haziran ayında gireceğiniz LYS’nin puanlarının da önemli bir ayağını YGS oluşturuyor. Puanların yaklaşık yüzde 40’lık kısmı YGS netleri ile elde ediliyor. Bu nedenle önemsiz bir sınav algısı içinde olan adayların bu algılarını acilen değiştirmesi gerekiyor. Ayrıca barajı zor geçen ve ‘Artık LYS’de fazla şansım kalmadı’ diye düşünenler de ikinci önemli hatayı yapıyor. Çünkü teorik olarak YGS’de 1.1 milyonuncu sırada olan bir adayın LYS’lerde TM puan türünde 7 bin bandına kadar çıkabilmesi mümkün. Katılım yoğunluğu ilk sınava göre azaldığı için adaylar LYS’de çok daha iyi sıralar elde edebiliyorlar.

ANNE-BABALAR ENDİŞELENMEYİN DESTEK OLUN

Karesi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Şenol Yılmaz, YGS öncesinde anne-babalara da önerilerde bulundu. Yılmaz, “Bu süreçte çocuklarınızın sizin desteğinize ihtiyaçları her zamankinden daha fazla olacak. Sizlerin kaygısını da hissediyoruz. Sınanma duygusu çocuklarınızı nasıl kaygılandırıyorsa, sizler de yetişkin olmanın verdiği sorumluluklar ve çocuğunuzun geleceğine dair endişeler taşıyorsunuz. Endişelenmeyin ve destek olmaya devam edin. Bu, gençlerin ne ilk ne de son sınavları olacak. Bırakın gençler sabırlı olmayı, mücadele etmeyi, önceliklerini belirlemeyi ve işleri sıraya koymayı öğrensin. Onların performansını kendi başarınız veya başarısızlığınızın dışavurumu olarak yorumlamayın” dedi. ÖZEL HABER AHMET İMREN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.