Balıkesir Merhaba Gazetesi

YIKMADAN, YIKILMADAN, YAŞAMAK

YIKMADAN, YIKILMADAN, YAŞAMAK
27 Eylül 2014 - 0:05

Genel

saitköşe

 

Çocukluğumun Geçtiği ÇARKACI köyünde, oyun, eğlence, düğün dernek, bayram ve seyranlarda da hep yardımlaşma vardı. Biri ev mi yapacak. Herkes koşardı. Biri düğün mü yapacak. Herkes coşardı. Biri orak biçip, harman mı alacak. Elinde ekmeği, önünde eşeği, belinde döşeği, herkes koşardı. Yardımlaşma ve dayanışma her evde ve her oluşumda vardı.

İnatlaşma, kutuplaşma, fırka yapma olayları da, tam tamına OKKA gibi yapılırdı haaa. Kutuplaşmalar, guruplaşmalar, fırkalar öyle yarım yamalak yapılmazdı. Benzinle ateş misali olurdu. Alev adlımı kimse duramazdı önünde. Dost görünüp, arkadan hançerleyenler yoktu. Dost, dost gibi her an mülayim, düşman, düşman gibi her an tetikte dururdu.

Bu günlerde köyüme sıkça gidiyorum. Geçenlerde köyümüzün simgesi haline gelen LEYLEK KAYASINA çıkıp çevreyi seyretmeye başladım. Dalmışım, kendimi unutmuşum bir an. Taaa 1950 li yıllara varmışım.

Uzaklara BALLIKAYA deresine baktım. Çocukluğumda kaydırma kurup balık avladığım dere gölet olmuş. Yakınlardaki muşluca tepesine baktım. Gençliğimde ıslık çalıp avaz avaz türkü söylediğim yerlere telefon vericileri dikilmiş. Karşılara baktım. Her taraf fıstık çamı fidanları ile dolmuş. Çocukluğumda kazma ile kazıp, bir arabanın geçebileceği KISIK YOLA, KÖPEK KANDAĞI yoluna, göz attım her taraf parke taşı ile kaplanmış. Kış aylarında Köyümün ortasından akan çamurlar ve boz bulanık sular yok olmuş. Her taraf parke taşlarla dolmuş. O eski isimler kaybolmuş. SEVGİ YOLUNA, sevgiler saçan çiçekler konmuş.

Çocukluğumu yaşadım o an. Tahtadan yaptığım dümenli arabalara binip kayalar arasında koşturduğum yolları aradım. Bulamadım. Karşı bağlardaki keklik sürülerini aradım. Göremedim. Çal tepesindeki tahtalı kuşları, kapalı taşlardaki tilkilerde yok olmuşlar. Kadı konağındaki yarasalar, sadık dedenin damındaki güvercinler, TİFTİ dedenin evindeki farelerde kaybolmuşlar. Damlarda ötüşen baykuşlar, Dut ağaçlarında ıslık çalan çoban kuşları, evlerde koro halinde öten cır cır böcekleri de kaçmışlar. Aşağı çeşme önünde güreşen mandalara baktım. Göremedim. Çocukluğumda kanatlarına binip döndüğüm YEL DEĞİRMENİNİ aradım amma, yerinde yeller esiyor. Tahtadan yapılmış ambarları, koyunyününden dokunmuş, halıları, hararları, deriden yapılmış kırbaları, çarıkları, toprak saksıları, sabanları, tahtadan yapılmış fırfırları, korkulukları sordum kendi kendime.

Onlar yok amma esas korkulan, yıkılır mı ki? Kayar mı ki? Diye vesvese yapılan LEYLEK KAYASI ve leylek yuvası olduğu gibi duruyor yerinde.

Heyyy koca kaya, asırlardır leyleklere ev sahipliği yapan vefalı yuva. Asırlardır adabı ahlakı inancı bu kaya gibi dimdik duran köyüm ve köyümün insanları. Yâd ellerden başka huylar,  getirmeden yer kürenin bu minnacık noktasında mutlu ve kutlu yaşayan insanlar. İnsan olma karakterlerini değiştirmeden, Siyonist fırtınalarda çalkalanmadan, öz hasletlerini sulandırmadan, çağımızdaki kötülüklerle yüreğini bulandırmadan, imanını dolandırmadan yaşayanlar.

Yoksa Siyonist zihniyetin getirdiği, Gasp, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtekârlık, fuhuş, esrar, alkol almış başını gidiyor. Başka diyarlarda insanları öyle zor duruma düşürüyorlar ki, organını satan mı ararsın, çocuğunu atan mı ararsın, bedenini pazarlayan mı ararsın, esrar çeken mi ararsın, babasına anasına bıçak atan mı ararsın, para ve makam için dostuna madik atan mı ararsın, kendini yakan mı ararsın.

PİSLİK DİZ BOYU.

Sistemin mecbur ettiği ve faiz ekonomisinin getirdiği, çalma, kapma, çekler, senetler, kart borçları, icralık evler, işyerleri de bu manzaraya dekor katıyor. Rezalet denecek bu tablo almış başını gidiyor. Bu sistem böyle dönmez. Muhakkak YIKILACAK. Amma sen yıkılmadın LEYLEK KAYASI.

Yıkmadan ve yıkılmadan dik duranlara selam olsun. Hoşça kalın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.