Balıkesir Merhaba Gazetesi

YILIN BAŞARILI KOOPERATİFLERİ

YILIN BAŞARILI KOOPERATİFLERİ
26 Aralık 2014 - 0:20

Genel

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından başarılı kooperatiflere plaket verildi. Tarımsal amaçlı kooperatiflerin başarılarının ödüllendirildiği tören dün Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.12 Başarılı kooperatif törenle belgelerini aldı.

 HAYKOP İLE BAŞARININ ÖNDERLERİ OLDULAR

BALIKESİR Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda başarılı olan kooperatiflere başarı belgesi verildi.384 Tarımsal maçlı Kooperatiften 342’si tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve 21 tanesi ise su ürünleri sulama kooperatifi. Dün düzenlenen toplantıda Başarılı olan kooperatifler açıklandı. Buna göre Karesi ilçesi S.S. Atköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Bigadiç İlçesi SS Mecidiye köyü, Bigadiç İlçesi SS Hamidiye köyü, Bigadiç ilçesi SS. Esenli köyü,                Kepsut ilçesi SS Mahmudiye, Dursunbey ilçesi Hamzacık köyü, Manyas ilçesi SS Tepecik köyü, Manyas İlçesi SS Manyas Merkez Tarımsal Kooperatifi, Balya ilçesi SS Çamavşar Köyü, İvrindi ilçesi SS Mallıca Köyü, Gönen İlçesi SS Alaattin Köyü,Sındırgı ilçesi Yüreğil Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi başarı belgesi ile ödüllendirildi. Programa Vali Yardımcısı Selda Dural, Gıda  Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, HAYKOP Başkanı Faruk     Özen ve pekçok kooperatif birlik yetkili ve üyeleri katıldı.

KOOPERATİFÇİLERİN YILI

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik günü nedeni ile Tarımsal amaçlı kooperatiflerin yönetim ve denetleme kurullarına ‘ eğitim toplantıları’ adı altında bilgiler verildi. Toplam 12 Tarımsal Kalkınma Kooperatifine plaket verilen toplantıda İl Gıda ve Tarım Hayvancılık Müdürü Zekeriyya Erdurmuş bir konuşma yaptı. Müdür Erdurmuş, ‘Balıkesir örgütlü üretici sayısı ve kalitesi ile Türkiye’de önde gelen şehirlerden biridir.’ dedi. Erdurmuş konuşmasına şöyle devam etti: bugüne kadar HAYKOP nezdinde kooperatiflerimize başkanlık etmiş Başkan Faruk Özen nezdinde, tüm kooperatif birliklerimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Balıkesir hayvancılık şehri ve bakanlığımızca önemsenen bir şehir.2013 Yılında bakanlık bütçesi yaklaşık 10milyar Türk Lirası desteklendi.250 bin TL si Balıkesir çiftçisi ile buluşturuldu. Kooperatifçilik destek alınacağı zaman akla gelen bir örgüt olarak akla geliyor oysaki kooperatifçilik birlikte hareket etme kültürü olan bir örgüt. Bu örgütü birlikteliği istenen düzeyde görmüyoruz. Kooperatif başkanlarımızın üzerinde bir yük olarak kalıyor. Kooperatifçilikte Ortak hareket etme kültürü olduğunu yaymamız gerekiyor.

KOOPERATİFÇİLİK BİRLİKTE HAREKET ETMEKTİR

Anadolu, ahilik kültüründe yardımlaşma olduğunu işletmelerimizin girdilerini ortak temin etme ve çıktılarını da ortak pazarlamaları gerektiği noktasında kooperatif bilincini yaptığımız toplantılarda vermeye çalışıyoruz. Balıkesir’de ülke ölçeğine göre bakıldığında iyi noktadayız. Fakat hedeflediğimiz noktada değiliz. İnşallah yaptığımız çalışmalarla Balıkesir çiftçisini kooperatife gönül verenleri istediğimiz noktaya getirme hedefinde olacağız. Görevlerimiz arasında Destek yapmak olduğu kadar denetleme görevimizde var. Bilgilendirmelerle eğitimleri takip etmenizi istiyoruz. Arkadaşlarımız Bireysel rehberlik yapacaklar. Nihai hedefimiz kooperatifçilik bilincini yaymak. Dünya Kooperatifçilik gününü de kutluyorum.  HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.