Balıkesir Merhaba Gazetesi

YILLARDIR SÜREN SORUN 4 GÜNDE SON BULDU

YILLARDIR SÜREN SORUN 4 GÜNDE SON BULDU
03 Haziran 2015 - 8:53

Genel

Sanayi bölgesi 2’nci kapı girişinin karşısında Paşaalanı Mahallesi sınırları içersinde bulunan 301’ nci sokakta yıllardır yaşanılan kanalizasyon sorunu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Edip Uğur’ un talimatıyla son buldu. Neredeyse 20 yıl önce yapılmış binaların daha sonrasında mahkeme kararıyla tarım arazisi ilan edilmesi nedeniyle imara kapanması 301. sokakta yaşayan mahalle sakinlerinin yıllardır kanalizasyon sistemi olmadan yaşamasına sebep olmuştu.

KAVGALARA NEDEN OLUYORDU

11 yıldır Paşaalanı Mahallesi muhtarlığını yürüten Salih Zengin geçmişteki yerel yönetimlerin kendi insiyatiflerini kullanmadıklarını ve çeşitli nedenlerle kanalizasyon hizmetinin mahalle sakinlerine getirilmediğini ifade etti. Zengin “ 11 yıldır bu mahallede muhtarlık yapıyorum, burada bulunan binalar 20 yıllık. 20 yıldır bu bölgeye kanalizasyon hizmeti sağlanmıyordu” dedi.

HAFTADA BİR TEMİZLENİYORDU

Bu güne kadar kanalizasyon yapılmaması nedeniyle haftada bir gelen vidanjörle biriken atıkların toplandığını ifade eden Muhtar Zengin “ haftada bir gelen vidanjörle burada biriken atıklar temizleniyordu, bu sokakta bulunan apartmanlar kanalizasyon olmadığından dolayı suları ve çeşitli ihtiyaçlarını kısıtlı bir şekilde gidermeleri lazımdı, aksi takdirde evlerde taşkınlara neden oluyor ve apartman sakinleri arasında zaman zaman kavgalara neden olabiliyordu” dedi.

İNSİYATİF KULLANILABİLİRDİ

Paşaalanı Mahallesi Muhtarı Salih Zengin’ e kanalizasyon sorununun yıllardır çözülememesinin sebebini binalar yapıldıktan sonra alınan mahkeme kararı ile 301’ nci sokağın imara kapatılıp tarım arazisi ilan edilmesi ve insiyatifini kullanamayan yerel yönetimlerin olduğunu ifade etti. Muhtar Zengin “Binalar 20 yıl önce yapılmış sonrasında mahkeme kararıyla tarım arazisi ilan edilerek imara kapatılmış. Bu nedenle o dönem ve sonrasında başta bulunan yerel yönetimler bu bölgede insanların yaşamasına rağmen kanalizasyon hizmeti getirmedi” dedi.

4 GÜNDE BİTTİ

Kendi insiyatiflerini kullanabilen yerel yönetimlerin olması gerektiğini belirten Muhtar Salih Zengin “halkın sorununu görebilen, belli yerlerde önüne engel konulduğunda kendi insiyatifini kullanabilen yerel yönetimlere ihtiyacımız var. Bu muhitte yaşayan sakinlerin sorunlarını geçmişteki yöneticilerimize ilettiğimizde burası yasak bölge, burasına müdahale edersek biz sıkıntıya düşeriz gibi geri dönüşler almıştık. Sağolsun Büyükşehir Belediye Başkanımız “bu devirde böyle sorunmu olur” diyerek talimat verdi BASKİ’ nin de destekleriyle yıllardır süren sorun 4 günde sonlandırıldı” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’ E TEŞEKKÜR

Yapılan kanalizasyon hizmetinden vatandaşların memnuniyet duyduğunu belirten Muhtar Zengin “ İnsanlar bu hizmetten dolayı çok mutlu oldular, dışarıdan bakıldığında ufak bir sorun gibi görünebilir ama birde burada yaşayan insanlara sorun ne yaşadıklarını. Bu hizmetinden dolayı vatandaşlarımız adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’a ve emeği geçenlere teşekkür ederiz” SAMET AYDIN&SEVDA KAYGISIZ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.