Balıkesir Merhaba Gazetesi

YILMAZ-SAĞAY İKİLİSİNE ERDOĞAN’DAN NET MESAJ

YILMAZ-SAĞAY İKİLİSİNE ERDOĞAN’DAN NET MESAJ
Kamil Akyürek( kamilakyurek@gazetemerhaba.com )
17 Eylül 2019 - 8:15

Yılmaz bence vekâlet adı altında Başkan yardımcılığı, hatta başkan gibi yetkilendirdiği Yasin Sağay’ı da cumhurbaşkanının büyükşehir belediye başkanları ile düzenlediği toplantıya götürmeliydi.
Zira Cumhurbaşkanının toplantıda muhtemelen muhalif belediye başkanlarını dikkate alarak yaptığı “belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu ekmek paralarını kazanma peşindeki insanların hayatlarını alt üst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Ahı olan insanların üzerine ne siyaset ne hizmet inşa edilebilir” ikazı, sanki Personel sayısının çokluğu ve devr-i sabıkların enkaz bıraktıkları ile ilgili kulislerde fikirlerini açıkça ifade eden Yılmaz ve Sağay’ı hedef alıyor gibiydi.
Göreve gelir gelmez açıkça olmasa bile Büyükşehrin kötü yönetildiğini ve Büyükşehirdeki personel sayısının bütçe oranına göre fazla olduğunu ifade eden Yılmaz’ın, Erdoğan’ın bu ikazını dikkate alacağına hiç şüphem yok. Ancak kötü polis rolünü iyice benimseyen başkanvekili Sağay’ın bu konuda çam devirmesi an meselesi.
Yanlış anlaşılmasın Yasin Sağay’ı küçümseme gayretinde değilim. Aksine sempati duyduğum ve özünde iyi biri olduğuna tam inandığım biri Sağay. Ancak bu dönemde Yılmaz’ın kendisine tanıdığı yetkilerden dolayı güç zehirlenmesi yaşadığını ve bu nedenle de her an kritik bir hata yapabileceğine inanıyorum.
Hatta Yılmaz-Sağay ikilisi bana Kanuni Süleyman-Pargalı İbrahim paşa ikilisini hatırlatıyor. Bildiğiniz gibi Pargalı İbrahim Paşa Ani bir yükselme ile Vezir-i azam olmuş, ancak keskin zekâsına rağmen yeterli deneyime sahip olmadığı için güç zehirlenmesi yaşamış ve maalesef koltuğundan olmuştu.
Amacım niyet okumak değil, ama seçim sonrası geçen süre içinde Sağay’ın da ani yükselme sonucunda benzer bir güç zehirlenmesini yaşadığını gösteren çok emare var. Bu emarelerde her an kendisini koltuğundan edecek hataları yapabileceğini işaret ediyor. Örneğin yine Cumhurbaşkanının önemsediği ‘Dikine İmar’ konusunda Sağay her an oldukça ciddi bir hataya imza atarak şu anda encümende bekletilen, Kabakdere imarı konusunda kabak tadı verecek bir hata yapması an meselesi.
Yani işin hülasası Başkan Erdoğan’ın sakın haa ikazını iki kez dinlememiş görünen Yılmaz-Sağay ikilisi, Kabakdere İmarı konusunda dikine bir işe imza atarsa, bu defa ‘dinlememiş gibi’ modu, maazallah her an ‘açıkça Erdoğan’ı takmıyorlar’ moduna dönebilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.