Balıkesir Merhaba Gazetesi

YILMAZ’IN ÖZGÜVENİ BAŞINA BELA OLDU!

YILMAZ’IN ÖZGÜVENİ BAŞINA BELA OLDU!
Kamil Akyürek( kamilakyurek@gazetemerhaba.com )
19 Kasım 2019 - 8:11

Geçtiğimiz hafta Paşacami etrafında yer alan ve Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde olan bazı arsaların devri ile ilgili bir tartışma yaşandı. Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan tatsız ve yakışıksız tartışmalar medya aracılığı ile kamuoyuna da yansıdı.

Karesi Belediye Başkanlığı döneminden beri, Ak Parti ilkelerine aykırı olmayacak şekilde, ama bazen partililerde rahatsız yaşatacak ölçüde muhalif parti ve gruplara anlayış gösteren Yücel Yılmaz’ın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde aynı tutumu izlemeye çalıştığını biliyoruz.

Ne var ki bu yaklaşım, Yılmaz’ın Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile elde ettiği güçten etkilendiği için olsa gerek, dengesini yitirmiş görünüyor. Zira o gün mecliste nadiren yaşadığımız bir ana tanık olup, Yılmaz’ın gergin bir şekilde ve kontrolsüz bir eda ile meclisi yönetme becerisinden uzak, basın mensupları da dâhil olmak üzere saldırgan tutum ve davranışlarını izledik.

Oysaki Dursunbey’de benzer bir işlem yüzünden “Camiler Satılıyor” yalanı sahnelerde sergilenmiş ve o zulme maruz kalan Ramazan Bahçavan, Büyükşehir Meclisi’nde oldukça sert bir dille konuya açıklama getirmişti. Bu kadar yakın bir zamanda, birebir aynı bir hadise yaşanmasına rağmen, aynı oyunun sahnelenmesinin nedeni Yılmaz’ın aşırı özgüveninin siyasi tecrübelerle donanmış olmamasından kaynaklanıyor.

Geçmişte sayısız örneğe bakarsanız, güç zehirlenmesinin en önemli göstergesinin, siyasetçinin ‘BEN’ noktasında kör noktaları yok sayıp, EGO hastalığına tutulması olduğunu net bir şekilde görürsünüz. Yaşadığı bu güç zehirlenmesi yüzünden Başkan Yılmaz, O gün mecliste “bu önergeyi oylatacağım isterseniz ret edersiniz” ısrarı ile aslında sadece muhalefete tavır koymadı. Aynı zamanda kendi partisinin Cami hassasiyetine rağmen, bu algının işlenmesine olanak sağlayan tartışmalara da kapıyı açtı.

Bu Yılmaz’ın bu dertten dolayı yaptığı siyasi hatası değil elbette. Hatta 17 Eylül 2019 tarihinde kaleme aldığım bir köşede (https://gazetemerhaba.com/yilmaz-sagay-ikilisine-erdogandan-net-mesaj/ ) Yılmaz’ın benzer nedenlerle siyasi hatalar yaptığını yazmış ve dikkatini çekmeye çalışmıştım. Ancak görünen o ki, Başkan siyasi deneyim elde edene kadar, kör noktalardaki köşelere çarpa çarpa ilerlemeye devam etme niyetinde.
Eh ne diyelim umarız bu çarpışmalardan birinde sehpayı deviripte vazoyu kırmaz.
Kalın sağlıcakla…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.