Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Yolsuzlukları unutturma çabası”

“Yolsuzlukları unutturma çabası”
07 Ocak 2015 - 0:07

Genel

Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üyeleri yaptıkları açıklama ile “Bakanlık kendi yolsuzluk ve rezaletlerine bakmadan TMMOB’a bağlı odaları denetleyecekmiş” diyerek tepki gösterdi.

TÜRKİYE Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, Mimarlar Odası’nda düzenledikleri basın açıklamasında hükümetin odaları işlevsizleştirme çalışmalarını protesto etti. TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu adına açıklama yapan İl Sekreteri Nazmi Kaçar, AK Parti hükümetinin torba yasalar ile meslek odalarını pasif hale getirmek istediğini söyledi.

TMMOB’nin biat kültürüne reddeden bir tavır sergilediğini ifade eden Kaçar “Bu sebeple önce TMMOB’nin idari ve özerk yapısını hedef alan bir düzenleme ile torba yasa çıkartan AKP hükümeti şimdi de yeni torba yasa ve ‘torba tebliğler’ vasıtasıyla TMMOB’nin kendi bakanlıklarına bağlı işlevsiz bir yapı haline döndürmeye çalışıyor” dedi.

Yeni tebliğ ile TMMOB’a bağlı kuruluşların bakanlık tarafından denetlenmesinin yolsuzlukları unutturma çabası olduğunu ifade eden Kaçar, “Çevre Şehircilik Bakanlığı kendi bünyesinde yaşadığı bir sürü yolsuzluk ve ayyuka çıkan bir sürü rezalete bakmadan TMMOB’ye bağlı odaların idari, mali denetimlerini yapacakmış, ihbarları değerlendirecekmiş. Siyasi iktidar, bilimi ve tekniği yalnızca halkın yararına kullanmayı şair edinmiş kamu yararı ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeyen faaliyetleri ile halkın gözünde haklı bir itibarı olan TMMOB’ni çeşitli ihbar mekanizmaları icat ederek kendi yolsuzluklarını unutturma çabasına girmiştir” diye konuştu.

Nazmi Kaçar, anayasaya aykırı olduğunu iddia ettiği bu tasarılar, AK Parti için elzem göründüğünü dile getirerek “Mussolini döneminin faşist İtalya’sında da benzer yöntemler uygulanmış, Mussolini her meslek örgütünün başkanı olarak kendini ilan etmişti. AKP ileri demokrasisi de Mussolini kafasıyla özdeştir.”

Söz konusu tasarıyla ülkedeki özerk ve bağımsız meslek odalarının faaliyetlerinin ortadan kaldırılacağının altını çizen Kaçar, “Hükümet emrinde kapıkulu yapılması çabaları karşısında sonuna kadar mücadele ederek sessiz kalmayacağız” diyerek açıklamasını tamamladı.

HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.